Reuters: Ranni zostaną ewakuowani z Mariupola. Jest zgoda Kremla
fot. Полк „Азов” | Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

Rosja ogłosiła zwycięstwo w wielomiesięcznej walce o zdobycie ukraińskiego miasta portowego Mariupol. Ostatni bojownicy broniący miejskiej huty Azowstalu poddali się, powiedzieli moskiewscy urzędnicy. Od miesięcy wojska kryły się w ogromnym kompleksie, uniemożliwiając Rosji przejęcie pełnej kontroli nad miastem.

Piątkowa ewakuacja oznacza koniec najbardziej niszczycielskiego oblężenia wojny, a Mariupol jest teraz w kompletnych ruinach. Miasto i jego huta są teraz „całkowicie wyzwolone” po tym, jak 531 żołnierzy ukraińskich opuściło teren, powiedział rosyjski resort obrony.

„Podziemne obiekty przedsiębiorstwa, w których ukrywali się bojownicy, znalazły się pod pełną kontrolą rosyjskich sił zbrojnych” – dodał w oświadczeniu.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że ostatni pozostali obrońcy strony otrzymali pozwolenie na opuszczenie terenu. „Dzisiaj chłopcy otrzymali wyraźny sygnał od dowództwa wojskowego, że mogą się wydostać i uratować życie” – powiedział wcześniej w piątek ukraińskiej telewizji.

Od tygodni teren Azovstal był całkowicie otoczony. Siły rosyjskie zablokowały wjazd wszelkiej pomocy humanitarnej, zbombardowały teren z powietrza i zażądały od pozostałych obrońców złożenia broni.

Podziel się:

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę