„Mamy już w Polsce dwie fabryki śmigłowców, na trzecią nie ma miejsca” – powiedział minister Mariusz Błaszczak zapytany w Polskim Radiu o komentarz w sprawie zakupu przez Węgry 16 śmigłowców caracal wraz z offsetem.

Szef MON w wywiadzie radiowym stwierdził, że Węgry nie mają zakładów produkujących lub montujących śmigłowce. „W Polsce mamy dwie fabryki – w Świdniku jest to fabryka Leonardo produkująca śmigłowce, w Mielcu to fabryka Sikorskiego, teraz właścicielem jest Lockheed Martin, produkująca śmigłowce” – tłumaczył Mariusz Błaszczak.

Minister podkreśli, że otwarcie w Polsce trzeciej fabryki będzie oznaczało zamknięcie przedsiębiorstwa w Mielcu lub Świdniku, a to pociągnie za sobą likwidację miejsc pracy. Zaznaczył jednocześnie, że Polska obecnie stara się o zakup nowych maszyn dla wojska. „W przypadku naszego kraju mamy do czynienia z przetargiem rozpisanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej i ten przetarg jest w trakcie. Chodzi o śmigłowce zwalczające okręty podwodne i śmigłowce, które mają charakter ratowniczy” – powiedział szef MON.

Mariusz Błaszczak zaznaczył, że Budapeszt podjął własną decyzję w sprawie zakupu caracali. Polska wycofała się z umowy na kupno 50 takich maszyn w październiku 2006 r. Jako oficjalny powód podano brak porozumienia w sprawie offsetu.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę