Szef komisji Izby Gmin ds. cyfryzacji Damian Collins poddał krytyce prezesa Facebooka Marka Zuckerberga, który zdecydował nie odpowiadać na stawiające przez brytyjskich posłów pytania, które nawiązywały do skandalu wokół firmy Cambrige Analytica.

Zuckerberg miał zostać przesłuchany przez Komisję Izby Gmin w sprawie wykorzystania danych użytkowników Facebook’a przez Cambrige Analityca.

– Jest to absolutnie zdumiewające, że Mark Zuckerberg nie jest gotów poddać się sam przesłuchaniu (…). To są pytania o znaczeniu fundamentalnym i (kwestie) niepokojące użytkowników Facebooka – powiedział Collins.

Wcześniej we wtorek media informowały, iż Zuckerberg nie pojawi się przed komisją ds. cyfryzacji i mediow Izby Gmin, ale postanowił, że wydeleguje szefa technologii Facebook’a Mike’a Schroepfera lub szefa produktu Chrisa Coxa.

– Apelujemy do niego (Zuckerberga -red.), by przemyślał to raz jeszcze, jeśli obchodzą go ludzie, którzy korzystają z usług jego firmy – zaznaczył Collins.

W poniedziałek Zuckerberg otrzymał zaproszenie do złożenia zeznań przed komisją sądownictwa Senatu USA. Oznacza to trzecie takie gremium w Kongresie, które ubiega się o jego zeznania. Komisja ds. energii i handlu Izby Reprezentantów oraz senscka komisja handlu już wcześniej skierowały się z takim zaproszeniem do szefa Facebook’a.

Cambrige Analytica oskarżana jest m.in. o pozyskanie oraz wykorzystanie danych 50 milionów osób zarejestrowanych na Facebook’u (czyli około 1/3 wszystkich użytkowników w Ameryce Północnej) w celach komercyjnych. Dane użytkowników były wykorzystane w celu przewidywania ich decyzji wyborczych, a także wpływania na nie w kampanii prezydenckiej w Stanach Zjednoczonych w 2016 roku.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę

Autor tekstu: ShareInfo.pl

Wydawca strony ShareInfo.pl | Kategoria ogólna