„Luzowanie nie oznacza całkowitego zniesienia”, pisze w specjalnym w komunikacie Komenda Główna Policji, odnosząc się do częściowego złagodzenia restrykcji. Policja przypomina, że od 15 maja zmieniają się zasady obowiązkowego korzystania z maseczek. Nie trzeba będzie z nich korzystać na otwartej przestrzeni, trzeba jednak je w dalszym ciągu nosić na przykład w komunikacji miejskiej. Policjanci i służby sanitarne będą kontrolować przestrzeganie przepisów.

Funkcjonariusze zastrzegają, że poluzowanie obostrzeń wcale nie znaczy, że można zapomnieć o przepisach i je lekceważyć. – Policjanci wspierając służby sanitarne interweniują i będą niezmiennie interweniować wówczas, gdy stwierdzą, że dochodzi do rażącego naruszania przepisów, mogącego skutkować gwałtownym ponownym rozprzestrzenieniem się choroby – zaznacza inspektor Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji.

Ciarka zapowiada, że policjanci swoją uwagę skupią szczególnie na galeriach handlowych, wielkopowierzchniowych sklepach oraz środkach komunikacji publicznej. – Osoby, które będą lekceważyć obowiązujące prawo, będą musiały liczyć się z konsekwencjami – przestrzega rzecznik KGP.

Od soboty, 15 maja, nie trzeba już będzie nosić maseczek na świeżym powietrzu. Jednocześnie jednak nadal obowiązkowe jest zakrywanie nos i ust w zamkniętych pomieszczeniach, m.in. w kinach, w kościołach czy w sklepach.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę