Zła wiadomość dla wszystkich użytkowników telefonów Huawei w Polsce. Już niedługo mogą oni stracić dostęp do najpopularniejszych aplikacji firmy Google, takich jak Google Play, Google Keep, Google Contacts, You Tube czy do najbardziej popularnego programu pocztowego Gmail.

Alphabet Inc., konglomerat i holding powołany do życia przez spółkę Google, która też wchodzi w jego skład, zdecydował właśnie o zerwaniu współpracy z chińskim koncernem. Oznacza to, że Huawei traci niemal natychmiast dostęp do google’owskich aktualizacji mobilnego systemu operacyjnego Android.

Zerwanie współpracy Google z Huawei jest konsekwencją środowej decyzji departamentu handlu USA o wpisaniu Huawei Technologies i 70 związanych z nim firm – po wyjściu na jaw afery szpiegowskiej z udziałem tego koncernu – na tzw. czarną listę podmiotów, które muszą uzyskiwać zgodę rządu w Waszyngtonie na to, by kupować amerykańskie komponenty i technologię.

Nie jest to jednak koniec złych wiadomości dla posiadaczy telefonów Huawei. Współpracę z Chińczykami zrywają też inne koncerny. Na liście znajdują się tacy potentaci jak Intel, Qualcomm, Broadcom, Infineon Technologies, Micron Technology i Western Digital. Oznacza to, że Huawei tym samym traci dostęp m.in. do układów scalonych od wiodących graczy na rynku, podobnie jak do związanych z nimi rozwiązań technicznych. Według nieoficjalnych informacji identyczne decyzje ma podjąć Facebook i Microsoft, co oznaczałoby z kolei odcięcie użytkowników telefonów Huawei od dostępu do największego portalu społecznościowego..

Decyzje podjęte przez Google mogą mieć więc duże konsekwencje dla milionów polskich posiadaczy smartfonów tej firmy.  W ostatnich latach Huawei notowało ciągły wzrost sprzedaży na polskim rynku, w 2018 roku osiągając wynik 29,5 proc. w ujęciu ilościowym. Oznacza to, że 3 na 10 sprzedanych w tym czasie smartfonów pochodziło właśnie od chińskiego producenta.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę