Szef MSW i wicepremier włoskiego rządu Matteo Salvini w mocnych słowach skrytykował w piątek przedstawicieli Komisji Europejskiej. Podczas rozmowy z dziennikarzami na rolniczym festynie w Rzymie oświadczył, że szef KE Jean-Claude Juncker i komisarz UE ds. ekonomicznych i finansowych Pierre Moscovici „zrujnowali Unię i Włochy”.

– Unia aprobowała budżety, które zubożyły Włochy i doprowadziły do ich niestabilności. Ja nie budzę się rano, myśląc o tym, jak oceniają rząd i Włochy takie osoby, jak Juncker i Moscovici, którzy zrujnowali Unię i Włochy – powiedział Salvini i zadeklarował: – Niech oni mówią, co chcą, my idziemy naprzód stanowczo i spokojnie.

Włoski wicepremier nawiązał w swojej wypowiedzi do krytyki, jaka padła w ostatnich dniach ze strony Junckera i Moscoviciego, który uznali, ze plan włoskiego budżetu na przyszły rok jest obciążony nadmiernym deficytem. Gabinet Giuseppe Contego zapisał, że deficyt będzie wynosił w 2019 roku 2,4 procent PKB. Jest to więcej niż wcześniej uzgodnił z Komisją Europejską poprzedni włoski rząd.

Relacje między włoskimi władzami a KE zaognił też czwartkowy komentarz Moscoviciego, który oświadczył, że „Włosi wybrali rząd zdecydowanie eurosceptyczny i ksenofobiczny”. Słowa te spotkały się z oburzeniem polityków rządzącej we Włoszech koalicji Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!