Biskup Edward Janiak miał tuszować pedofilię w Kościele – tak wynika z dokumentu braci Sekielskich „zabawa w chowanego”. Pod koniec maja rozpoczęło się postępowanie w sprawie uchybień biskupa kaliskiego. Prowadził je metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.

– O ile mi wiadomo, postępowanie prowadzone w Polsce zostało już zakończone, a sprawa przekazana do Stolicy Apostolskiej. Czekamy na jej decyzje – potwierdził prymas Polski Wojciech Polak w rozmowie z portalem interia.pl.

Kongregacja do spraw biskupów nakazała abp. Gądeckiemu „przeprowadzenie dochodzenia wstępnego w sprawie zasygnalizowanych zaniedbań biskupa kaliskiego w prowadzeniu spraw o nadużycia seksualne na szkodę osób małoletnich ze strony niektórych duchownych”. To właśnie o tych nadużyciach opowiada dokument „Zabawa w chowanego”. Biskup Edward Janiak miał tuszować przestępstwa popełnione m.in. w Pleszewie przez księdza Arkadiusza H. Po tym, jak dokument braci Sekielskich ujrzał światło dzienne, Janiaka odsunięto od prowadzenia święceń kleryków w kaliskiej katedrze. Decyzją papieża odsunięto go też od kierowania pracami całej diecezji.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę