Miasteczko wprowadza „strefy bez selfie”. Nawet 1300 zł grzywny!

Władze włoskiego miasteczka Portofino wprowadziły zakaz zatrzymywania się na selfie
fot. Pixabay

W pewnych częściach tej miejscowości selfie już się nie zrobi! Na taki pomysł wpadły władze włoskiej gminy Portofino. Chodzi właściwie nie o zakaz samego robienia sobie selfie, ale zakaz zatrzymywania się – choć to pierwsze i tak wyniknie z drugiego. Władze miejscowości chcą w ten sposób rozładować permanentne korki w pewnych jej częściach – powstaną tam tzw. czerwone strefy.

REKLAMA

Portofino to malownicza, nadmorska miejscowość na północy Włoch – leży ok. 25 kilometrów od Genui. Jest bardzo mała – liczy zaledwie ok. 500 mieszkańców – więc trudno sobie wyobrazić, że mogą powstać tam jakiekolwiek korki. A jednak. W każdym roku do Portofino zjeżdżają tysiące turystów, aby zwiedzić tą wyjątkową miejscowość, której nazwa pomimo wielkości jest dobrze znana.

Władze włoskiego miasta wściekłe na turystów, robiących sobie selfie! Za zatrzymanie się „na fotkę” chcą karać surowymi grzywnami

Problem w tym, że tysiące turystów upodobały sobie to miejsce m.in. ze względu na możliwość zrobienia wyjątkowego zdjęcia pamiątkowego z wakacji. Turyści co chwilę zatrzymują się, aby zrobić sobie selfie na tle pięknych widoków. Zakorkowane ulice miasteczka są na tyle nieznośne, że władze Portofino zdecydowały się wprowadzić specjalne przepisy.

REKLAMA

W dwóch kluczowych częściach miasta zostaną wprowadzone tzw. czerwone strefy – w strefach tych będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się. Obszary te zostały wyznaczone pomiędzy Piazza Martiri dell’Olivetta a nabrzeżem Calata Marconi oraz między placem centralnym a Molo Umberto I, gdzie zjawia się najwięcej turystów.

Zakaz zatrzymywania się obowiązuj codziennie od rana do godz. 18:00. Jest więc szansa na zrobienie sobie fotki w blasku zachodzącego słońca! Wcześniej lepiej tego nie robić, bo za złamanie zasad grożą wysokie kary. Ktoś, kto zdecyduje się wykonać „nielegalne selfie”, może zostać ukarany grzywną w wysokości 275 euro, czyli ok. 1300 zł! Czerwone strefy zostaną zniesione dopiero 15 października, kiedy skończy się w sezon turystyczny w tej części Włoch.

Udostępnij: