Miasto chce opłacać kobietom taksówki! Żeby bezpiecznie dotarły do domu

Pixabay.com

„Zwiększenie bezpieczeństwa kobiet i dziewcząt w nocy” – głosi hasło inicjatywy rady miejskiej w niemieckiej Kolonii. Radni chcą, aby przejazdy taksówkami dla kobiet i dziewcząt były w przyszłości dofinansowywane z budżetu miasta. Nie jest jasne na razie, czy inicjatywa obejmie także przewoźników „na aplikację” – jak Uber i Bolt. Rada miasta Kolonii chce w ten sposób zapewnić kobietom możliwość szybkiego dotarcia do domu w najbardziej niebezpiecznych godzinach.

REKLAMA

Radni niemieckiej Kolonii z koalicji Zielonych, CDU i Volt chcą, by przejazdy taksówkami w godzinach nocnych dla kobiet i dziewcząt były dotowane przez miasto. Pod obrady miejskiego zgromadzenia poddano wspólny wniosek w sprawie „nocnych przejazdów dla kobiet” – donosi niemiecki express.de.

Akcja ma oczywiście na celu „zwiększenie bezpieczeństwa kobiet i dziewcząt w nocy” – jak głosi również hasło inicjatywy.

REKLAMA

Na czym polegałaby inicjatywa. Kobiety chcące z niej skorzystać mogłyby zgłosić się po specjalny voucher do biura obywatelskiego w Kolonii. Tam otrzymywałyby do trzech kuponów jednocześnie na nocne przejazdy taksówkami.

Vouchery mogłyby być wykorzystane przez panie w godzinach 22:00 – 6:00 w każdy dzień tygodnia. Koszt przejazdu nie byłby pokryty w całości, jednak wartość pojedynczego vouchera dochodziłaby do nawet 10 euro. Voucher byłby honorowany przez wszystkich taksówkarzy.

Nie wiadomo jeszcze, czy inicjatywą objęte byłyby także przejazdy „na aplikację”. Działalności Ubera i Bolta niejednokrotnie wywoływała kontrowersje w związku z gwałtami, których dopuszczali się na pasażerkach kierowcy – także w Polsce.

REKLAMA

Niemieckie miasto chce opłacać kobietom nocne przejazdy taksówką. Chodzi o bezpieczeństwo

Inicjatywa jest wzorowana na mechanizmie, który funkcjonuje już w innej niemieckiej metropolii. Kobiety z Monachium już od kilku lat mogą korzystać z bezpłatnych voucherów na nocne przejazdy taksówką.

Po co to wszystko? Jak donosi express.de – zgodnie z danymi Federalnego Urzędu Policji Kryminalnej z 2022 r., aż 58% kobiet w Niemczech unika nocą przejazdów transportem publicznym. Celowo nie przemieszczają się także przez parki, gdzie często dochodzi do nadużyć seksualnych. Odsetek ten jest znacznie niższy w przypadku mężczyzn.

Kolonia, jeśli rada zatwierdzi wniosek 24 czerwca, wyda na vouchery w 2024 roku 15 tys. euro.

Udostępnij: