Mieszkanie czy dom, a także różne rodzaje działek to nieruchomości, do których zakupu przeważnie przygotowujemy się przez dłuższy czas. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że taka inwestycja to przeważnie duży nakład finansowy i dużo biurokracji, ale również z tego powodu, że takie zakupy trzeba dobrze przemyśleć – również ze względów praktycznych.

1. Mieszkanie – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

2. Dom – zakup pod kontrolą.

3. Działka leśna – co ją wyróżnia?

Teoretycznie każdy zakup, by potem sprawiał nam radość i satysfakcję, powinien być przemyślany. Tym bardziej zasady tej powinno się przestrzegać przy większych inwestycjach, a do takich na pewno należy zakup nieruchomości. Mieszkanie, dom czy działka leśna i ich zakup to szereg kwestii, które musimy rozważyć, by uniknąć potem rozczarowań. I choć zauroczenie się jakąś nieruchomością od pierwszego wejrzenia ma swoje dobre strony, to warto też na przykład wiedzieć: jak sprawdzić, czy droga jest publiczna – oczywiście chodzi o tę prowadząca do naszej posesji. Idealnie jest wyważyć podejście praktyczne i to wynikające z porywów serca, jednak w taki sposób, by potem zakupu nie żałować. Poniżej kilka porad w kwestii, na co zwrócić uwagę, inwestując w nieruchomość.

Mieszkanie – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Mieszkanie – zwłaszcza to pierwsze – to często spełnienie marzeń. Aby móc być szczęśliwym w związku z realizacją takiego pragnienia, warto przy zakupie własnego lokum zwrócić uwagę na parę tematów. Kupując mieszkanie, powinniśmy zacząć od szerszego pola, a potem coraz bardziej je zawężać – i tak w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na okolicę, w której mieszkanie się znajduje (bezpieczeństwo), a potem na budynek (bezpieczeństwo i stan techniczny). Następnie powinniśmy przyjrzeć się samemu mieszkaniu (uwzględniając metraż) i koniecznie sprawdzić stan instalacji, okien, podłóg, drzwi i ścian. Istotne są także comiesięczne koszty utrzymania mieszkania. Bardzo ważna jest również analiza stanu prawnego lokum – czy mieszkanie ma księgę wieczystą, czy są też współwłaściciele, czy lokum nie jest zadłużone oraz czy jest własnościowe albo spółdzielcze. Trzeba pamiętać też o tym, że mieszkanie kupione na rynku pierwotnym i wtórnym to trochę inne procedury.

Dom – zakup pod kontrolą

Dom – mniejszy czy większy – to inwestycja, na którą decydują się przeważnie ci, którzy cenią sobie dyskrecję i większą dozę swobody niż ta, na którą (ze względu na sąsiadów) można sobie pozwolić w blokach. Ludzie stawiający na zakup domu cenią sobie również posiadanie własnego kawałka zieleni dostępnego 24/7. Kupując dom – poza punktami, które są zbieżne z tymi wymienionymi przy zakupie mieszkania – należy zwrócić uwagę również na powierzchnię działki (granice i ich przebieg) oraz na stan techniczny domu oraz jego stan prawny. W przypadku zakupu domu ważne jest też to, w jakim stanie jest droga, która do niego prowadzi i jaki jest jej stan, czyli czy jest to droga publiczna (kwestia obowiązujących praw i obowiązków oraz swobodnego dojazdu do posesji) i kto jest jej zarządcą. Dlatego też warto wiedzieć: jak sprawdzić czy droga jest publiczna. Pomocne w tym jest złożenie wniosku do odpowiednich organów. Na przykład do: Generalnego Dyrektora Dróg i Autostrad, do wójta czy do Zarządu Powiatu.

Działka leśna – co ją wyróżnia?

Działka leśna to szczególny typ nieruchomości. A to dlatego, że ma ona powierzchnię pokrytą roślinnością leśną, jest przeznaczona do produkcji leśnej, a poza tym jest wpisana do rejestru zabytków. Podobnie jak na działce rolnej na działce leśnej nie można stawiać budynków. Działka leśna to szereg wytycznych, które określają, co możemy na takiej działce robić, a czego nie – dotyczy to również ogrodzenia gruntu. Jednak zakup takiej działki to sposób na satysfakcję z posiadania skrawka lasu na własność.

Inwestycja w nieruchomość zawsze jest inwestycją opłacalną, jednak trzeba dołożyć wszelkich starań, by efekty zakupu przynosiły optymalne korzyści.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę

Autor tekstu: ShareInfo.pl

Wydawca strony ShareInfo.pl | Kategoria ogólna