„Premier Morawiecki odmawia odpowiedzi – nie chce wyjaśnić, dlaczego wg niego »najgłębsza miłość do Polski jest w środowisku Radia Maryja«”, pisze na Twitterze poseł PO Krzysztof Brejza. Jednocześnie parlamentarzysta zapowiada, że nie odpuści premierowi i będzie żądał wytłumaczenia się przez niego z tej kontrowersyjnej wypowiedzi. Poseł opozycji domaga się także ujawnienia wysokości sum z budżetu państwa, którymi rząd obdarował związaną z ojcem Tadeuszem Rydzykiem fundację Lux Veritatis.

Brejza chce wyjaśnień dotyczących fragmentu wystąpienia wygłoszonego przez Morawieckiego w grudniu tego roku na urodzinach toruńskiej rozgłośni. – Matko Boska Nieustającej Pomocy, to jest moja wielka prośba, wielkie zawołanie: Miej w opiece naród cały. Również tych, którzy nie kochają Polski aż tak mocno jeszcze póki co, tak jak my tutaj, tak jak cała Rodzina Radia Maryja – powiedział wtedy premier, dając do zrozumienia, że Polacy, którzy nie są zwolennikami stacji ojca Rydzyka, nie kochają ojczystego kraju.

Wypowiedź szefa rządu spotkała się z krytyką i w wielu komentarzach w mediach społecznościowych została uznana za dzielącą Polaków.

Poseł Brejza, domagając się wyjaśnień od premiera Morawieckiego, napisał do niego: „Co upoważnia Pana do oceny, że miłość do Polski jest najgłębsza właśnie w otoczeniu środowiska związanego z Radiem Maryja?”. Parlamentarzysta spytał również, jakie są – zdaniem premiera – „wyznaczniki miłości do ojczyzny”. Ponadto Brejza zapytał o to, ile dokładnie publicznych pieniędzy przekazano na fundacje i instytucje związane z ojcem Rydzykiem od początku obecnej kadencji Sejmu.

27 grudnia poseł PO dostał odpowiedź z kancelarii premiera, którą opublikował w mediach społecznościowych. W piśmie z kancelarii stwierdzono, że wypowiedź premiera o miłości do ojczyzny to „opinia i ocena” i w związku z tym nie stanowi informacji publicznej. Z kolei na pytanie o środki przekazane na fundację dyrektora Radia Maryja kancelaria w ogóle nie udzieliła odpowiedzi.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę