REKLAMA

REKLAMA

Tadeusz Kościński, minister finansów w rządzie Mateusza Morawieckiego, zaapelował do Polaków, by przestali trzymać pieniądze w swoich domach i zaczęli je wydawać. 

– Zachęcam, by wyciągnąć tę gotówkę „spod materaca” – powiedział w programie „Sygnały Dnia”  radiowej Jedynki. – Oczywiście, zachęcam wszystkich, żeby tę gotówkę wyciągnąć i włożyć do banku, wtedy to przynajmniej jest w systemie bankowym i można udzielać kredytów i rozkręcać gospodarkę – oświadczył.

REKLAMA

Według szefa resortu finansów Polacy powinni zacząć też wydawać zaoszczędzone przez siebie pieniądze. – Zacznijmy te pieniądze wyciągać, używać na konsumpcję i inwestycje – mówił. Stwierdził jednocześnie, że nie jest prawdą to, że w czasie pandemii koronawirusa zaczęło spadać zatrudnienie ze względu m.in. na bankructwa firm.  – Nie jest tak źle, ludzie nie tracą pracy – oznajmił.

Apel Kościńskiego wynika stąd, że  Polacy w okresie pandemii zaczęli masowo oszczędzać pieniądze. Według danych za czerwiec 2020 roku prywatne oszczędności wyniosły w sumie 1,65 bln zł. Niskie stopy procentowe oferowane przez banki sprawiły jednak, że lokaty i konta oszczędnościowe przestały być atrakcyjną ofertą. W rezultacie  – jak poinformował „Business Insider” – z bankowych lokat od początku pandemii odpłynęły 53 mld zł, przy czym w samym lipcu 2020 roku było to prawie 13 mld. zł.

REKLAMA

REKLAMA