Ponad 100 billboardów przedstawiających wulgarny gest środkowego palca pokazany w Sejmie przez posłankę PiS Joannę Lichocką pojawi się w całej Polsce, głównie w miejscach będących bastionami partii Jarosława Kaczyńskiego. Pierwsze zawisły już w takich miastach jak: Suwałki, Gniezno, Augustów, Giżycko, Sejny czy Rzeszów. W najbliższych dniach pojawią się również między innymi we Wrocławiu, w Piotrkowie Trybunalskim i Bełchatowie.

Lichocka wykonała swój gest podczas sejmowej debaty nad przeznaczeniem 2 mld złotych na media publiczne, w tym na telewizję kierowaną przez Jacka Kurskiego. Opozycja domagała się, by pieniądze te przeznaczyć na leczenie chorób onkologicznych. Po odrzuceniu wniosku przez większość rządzącą Lichocka w geście triumfu pokazała posłom opozycji środkowy palec.

Wulgarny gest parlamentarzystki PiS został uwieczniony na fotografii i spotkał się z oburzeniem nie tylko posłów i polityków partii przeciwnych PiS, ale także internautów. W efekcie Marcin Mycielski z Fundacji Otwarty Dialog postanowił wykorzystać zdjęcie i umieścić je na billboardach. Zaczęto w tym celu zbierać pieniądze w internecie.

– Akcja była spontaniczna. Wraz z Bartkiem Kramkiem postanowiliśmy wykorzystać gest posłanki Lichockiej i pokazać społeczeństwu, co rząd planuje zrobić z ich podatkami. Billboardy postanowiliśmy powiesić zwłaszcza na ścianie wschodniej, bastionie PiS – powiedział Mycielski w rozmowie, która ukazała się w sobotniej „Gazecie Wyborczej”.

Dziennik poinformował, że akcja przerosła wszelkie oczekiwania inicjatorów i do 29 lutego zebrano ponad 84 tysiące złotych, co pozwoli na zawieszenie około 80 bannerów. Ilość wpłat jednak ciągle rośnie i według stanu na popołudnie 1 marca zebrana suma wyniosła ponad 198 tysięcy złotych, co umożliwia zawieszenie ponad 100 banerów z gestem Lichockiej.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę