REKLAMA

komin
fot. Pixabay

Czyszczenie komina to kluczowa czynność i trzeba o niej pamiętać. Polepsza ciąg i działanie kotła, co wpływa na mniejszy pobór paliwa. W dodatku ma duże znaczenie dla naszej ochrony, bo obniża ryzyko pożaru. Tymczasem wcale nie musisz wzywać kominiarza, aby udrożnił komin. Możesz to zrobić na własną rękę (lub ktoś z Twoich domowników) – bez wychodzenia na dach. Na czym polega czyszczenie komina od dołu? Podpowiadamy.

REKLAMA

Dlaczego warto czyścić komin?

Czysty komin to efektywniejsza praca sprzętu ciepłowniczego. Nadmiar smoły i sadzy pogarsza wydajność komina. Oprócz tego może przyczynić się do dysfunkcji konstrukcyjnych komina (np. powstawania szczelin) i sprzyja emisji niebezpiecznego tlenku węgla (czadu). Z tej racji okresowe czyszczenie komina jest priorytetowe z uwagi na bezpieczeństwo lokatorów.

Jak wyczyścić komin bez wychodzenia na dach?

Jeśli nie chcesz wzywać na pomoc kominiarza, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wyczyścił komin własnoręcznie. Nie jest to wcale skomplikowane, jak na pierwszy rzut oka może się wydawać. Przyszykuj właściwe przyrządy do czyszczenia komina i zabierz się do pracy.

REKLAMA

Koniecznie zaopatrz się w specjalną szczotkę kominiarską – powinna być o kilka cm szersza od udrażnianego kanału. Poza tym przyda Ci się stalowa linka (o długości kilkunastu metrów, bo przyczepisz do niej szczotkę) oraz żeliwna kula do czyszczenia komina. Wejdź na dach z niezbędnym ekwipunkiem i zabierz się za porządkowanie komina.

Jednak chcąc wyczyścić tunel, wcale nie musisz wychodzić na dach. Okazuje się, że można to wykonać od dołu. Tutaj jednak warto zaopatrzyć się w wycior do komina albo komplet do przetykania rury kominowej od dołu na wiertarkę.

REKLAMA

Sprężyste trzonki przyczepiane do wiertarki mają na końcu obrotową szczotkę. Silne obroty sprawią, że jej włosie ogołoci wszystkie ustoiny i w ten sposób będzie Ci łatwiej pozbyć się nawet najtrwalszych zabrudzeń. Uruchom wiertarkę i zacznij czyścić przewód kominowy – przeciągaj kręcącą się szczotką do góry i na dół. Po skrupulatnym wykonaniu całej czynności sięgnij po łopatkę i zbierz sadzę.

Czytaj też: Ten kosmetyk przepędzi myszy z domu. Wystarczy spryskać zakamarki


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę


REKLAMA