Monstera za darmo. Szybko rozmnożysz ją przy pomocy 1 liścia

monstera
fot. Pexels

Aby wypełnić przestrzeń pięknymi monsterami, wcale nie trzeba udawać się do sklepu ogrodniczego po minimum kilkanaście egzemplarzy. Zieloną dżunglę możesz stworzyć w inny sposób. Monsterę bez przeszkód rozmnożysz własnoręcznie. Do tego zadania przyda ci się tylko jeden spory i zdrowy kwiat. Poznaj skuteczną metodę na rozmnożenie monster za bezcen. W mieszkaniu będzie pełno widowiskowych kwiatów.

REKLAMA

Rozmnażanie monster. Wystarczy 1 liść

Zdradzamy krok po kroku jak sadzić monsterę. Na początku upewnij się, że w lokalu panuje wysoka wilgotność powietrza. Z kolei temperatura nie powinna być niższa niż 25°C. Materiał pozyskaj ze sporej wielkości sadzonki. Istnieje wiele metod na podwajanie monstery, ale dziś przedstawiamy jedną z najprostszych. Jak rozmnażać roślinę w wodzie? Chwyć za ostry nóż i postępuj tak, jak opisano niżej.

Na sadzonkę najlepiej nadaje się część rośliny, która posiada tzw. węzeł (minimum jedno powiązanie łodygi z liściem). Odpowiedni będzie również wierzchołek. Sadzonkę utnij delikatnie pod kątem, a potem pozyskany liść umieść w pojemniku z wodą (powinna zajmować 1/3 wysokości). Pamiętaj, aby płyn wymieniać co 2-3 dni. Po upływie około 2 tygodni sadzonka powinna zawiązać korzonki. Poczekaj, aż wystarczająco podrosną i namnożą się, a wtedy młodą monsterę będziesz mógł w końcu przesadzić do gleby.

REKLAMA

Jak dbać o młodą roślinkę?

Świeżą monsterę trzeba posadzić w podłożu, które dobrze przesącza wodę. Idealne będzie połączenie ziemi i torfu w proporcji 1 : 1. Pożądany jest drenaż w doniczce. Dzięki temu układ korzeniowy nie będzie stał w wodzie. Jeśli chodzi o sam rodzaj doniczki, to fachowcy polecają ceramiczne bądź gliniane. Te z plastiku raczej odpadają. Gdy przesadzisz młodziutki kwiat do donicy, postaw ją w słabo zacienionym miejscu.

Podlewaj monsterę cyklicznie, ale z umiarem (raz na 7 dni). Co pewien czas zraszaj jej liście. Stosowanie wody wprost z kranu, nie jest najlepszym pomysłem. Musisz odstawić ją na minimum 60 minut. Wiosną i latem sadzonce możesz aplikować odżywki raz na 3 tygodnie.

REKLAMA

Czytaj też: Zrób to z fikusem benjamina, a przestanie gubić liście. Ekstra patent

Podziel się: