Premier Mateusz Morawiecki wsparł ojca Tadeusza Rydzyka 5 milionami złotych z rezerwy budżetowej. Redemptorysta chce za nie zbudować park Pamięci Narodowej. Jak wyliczył portal oko.press, łącznie Rydzyk otrzymał od PiS co najmniej 214.238.441 złotych z pieniędzy podatników.

Lista wszystkich dotacji i wsparć od instytucji rządowych dla redemptorystów przyprawia o zawrót głowy. Między innymi 117 milionów złotych poszło z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na muzeum poświęcone Polakom ratującym Żydów podczas wojny, a 36 milionów na projekt geotermalny. Wodą z tych źródeł zakonnicy nie tylko chcą ogrzewać swoje nieruchomości, ale także na tym zarabiać, dostarczając ciepło do budynków w części Torunia.

Ujawnione przez portal 5 milionów miało być przeznaczone na powstanie parku Pamięci Narodowej. Odpowiednie zarządzenie Morawiecki podpisał 12 października 2018 roku, ale było ono utrzymywane w tajemnicy przed opinią publiczną. Fakt przekazania pieniędzy ujrzał światło dzienne dzięki dziennikarzom portalu oko.press, którzy przeanalizowali informację Ministerstwa Finansów o wykorzystaniu ubiegłorocznej ogólnej rezerwy budżetowej.

Z informacji podanych przez oko.press wynika, że otrzymane 5 milionów od Morawieckiego nie zaspokoiło żądań finansowych o. Rydzyka. Kierowana przez szefa Radia Maryja fundacja Lux Veritatis wystąpiła o dodatkowe dofinansowanie parku z Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030. Według informacji udostępnionych przez fundację, partnerem przy tworzeniu parku Pamięci Narodowej są Jastrzębskie Zakłady Remontowe oraz Jastrzębska Spółka Węglowa. Są to spółki powiązane ze Skarbem Państwa, w których większość udziałów należy do państwa.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę