– Podczas drugiej wojny straciliśmy sześć milionów ludzi. To o wiele więcej niż inne państwa, które już otrzymały duże odszkodowania reparacyjne – powiedział premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z dziennikarzami niemieckiej grupy medialnej Funke Mediengruppe.

Szef rządu zapowiedział, że Warszawa nie ustąpi w sprawie wypłacenia przez Niemcy odszkodowań za szkody wyrządzone Polsce podczas II wojny światowej. Jak podkreślił, „nie można tego tak zostawić”. Poinformował również, że nie uznaje układu z 1953 roku, na mocy którego Polska z roszczeń zrezygnowała.

Morawiecki nie podał jednak niemieckim dziennikarzom dokładnych wyliczeń, dotyczących wysokości odszkodowań. – Jest wiele do przeanalizowania. Niemcy spacyfikowali ponad tysiąc polskich wsi. Poważnie określimy sumę, której się domagamy – stwierdził.

W obecnym sejmie sprawą wycenienia strat spowodowanych przez Niemców podczas II wojny światowej zajmuje się Parlamentarny Zespół ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II Wojny Światowej, którym kieruje poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. Jego prace mają potrwać jeszcze kilka miesięcy.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę