„Iwan Groźny z Treblinki” to serial emitowany na platformie Netflix. Pojawia się w nim mapa Polski, na której niemieckie obozy koncentracyjne: Treblinka, Majdanek, Sobibór, Bełżec, Auschwitz, Płaszów i Gross-Rosen są umieszczone w granicach Polski. Premier Mateusz Morawiecki podjął w tej sprawie stanowczą reakcję. Napisał list do szefa Netflixa Reeda Hastingsa.

„Napisałem list do szefa Netflix pana Reeda Hastingsa w sprawie nieścisłości historycznych w produkcjach filmowych na tej platformie. Być może dla ich twórców to mało znaczące pomyłki, ale są bardzo krzywdzące dla Polski i naszym zadaniem jest stanowczo zareagować. Mam nadzieję, że moje argumenty spotkają się ze zrozumieniem osób zarządzających Netflixem” – napisał Morawiecki na portalu społecznościowym.

W swoim poście udostępnił też zdjęcie listu, w którym przypomniał szefowi Netflixa, że Polska była jedynym krajem okupowanym przez Niemców, w którym za pomaganie Żydom groziła kara śmierci. Polacy mimo tego masowo pomagali Żydom i dziś stanowią najliczniejszą grupę pośród Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

Mateusz Morawiecki wysłał mapę szefowi Netflixa. „Niestety, pewne materiały dostępne na Państwa platformie są bardzo nieprecyzyjne – do tego stopnia, że zaciemniają historyczne fakty i wybielają rzeczywistych sprawców tych zbrodni. Niedawno opublikowany serial The Devil Next Door przedstawia mapę, która niezgodnie z prawdą umieszcza kilka niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych we współczesnych granicach Polski. Brak też jakiegokolwiek komentarza lub wyjaśnienia, że obozy te były zarządzane przez Niemcy” – napisał premier.

„Mapa nie tylko jest nieprawdziwa, ale wprowadza widzów w błąd, sugerując im że Polska była odpowiedzialna za założenie i prowadzenie tych obozów oraz za popełnione w nich zbrodnie” – dodał Morawiecki.

Morawiecki zaapelował też o poprawienie filmu lub poinformowanie widzów w inny sposób o faktach. W załączeniu do listu premier przesłał szefowi Netflixa mapę Europy z końca 1942 roku oraz Raport Witolda Pileckiego.

„Iwan Groźny z Treblinki” opowiada o ukraińskim zbrodniarzu wojennym, który był strażnikiem w obozach koncentracyjnych. Odznaczał się tam szczególnym okrucieństwem wobec więźniów, za co po wojnie skazano go na karę śmierci. Jego proces miał miejsce w Izraelu, dokąd Demianiuk został deportowany z USA.

Wyroku jednak nie wykonano, ponieważ Demianiuk został oczyszczony z zarzutów. Dopiero w 2009 roku podczas procesu w Niemczech udowodniono mu współudział w masowej zagładzie Żydów w obozie w Sobiborze. Został skazany na pięć lat więzienia. Zmarł 17 marca 2012 r. w domu opieki.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę

Autor tekstu: ShareInfo.pl

Wydawca strony ShareInfo.pl | Kategoria ogólna