– Nasze wyniki zamykają usta krytykom. (…) W drugiej kadencji chcemy się skoncentrować na budowie silnej, ambitnej, odważnej Polski. Udowodniliśmy, że to, co dla wielu było niemożliwe, stało się faktem. Dlatego teraz stawiamy przed sobą ambitne zadania. Bo niesie nas Polska – powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki, podsumowując pierwsze 100 dni rządu.

Jak stwierdził, przedstawiana Polskom przed niemal rokiem „Piątka Jarosława Kaczyńskiego” została zrealizowana. Chodzi o 500 plus na pierwsze dziecko, przywrócenie zredukowanych wcześniej połączeń autobusowych, 13. emeryturę, zerowy PIT dla młodych do 26. życia oraz o obniżkę podatku PIT z 18 na 17 proc.

– Wprowadzenie tych rozwiązań było możliwe ze względu na naprawę finansów publicznych. To fakt niefrasobliwości i braku profesjonalnego podejścia do budżetu spowodował, że brakowało pieniędzy, a różne grupy przestępcze kradły pieniądze na prawo i lewo – mówił Morawiecki, odnosząc się do rządów koalicji PO-PSL.

Zdaniem premiera wpływy do budżetu i dobra ściągalność podatków, jakie udało się osiągnąć jego rządowi, są dowodem sprawnego zarządzania. Jak wyjaśnił, „bez namierzenia patologii, bez namierzenia tych, którzy wykorzystywali to, że państwo było silne dla słabych a słabe dla silnych, nie byłoby to możliwe”.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę