Pomimo kolejnego rekordowego wzrostu dobowych zakażeń koronawirusem premier Mateusz Morawiecki, przemawiając w piątek podczas warszawskiego X Kongresu Polska Wielki Projekt, stwierdził, że jego rząd odniósł sukces w walce z pandemią COVID-19.

 – Dzisiaj wiemy, potwierdzają to również instytuty zagraniczne, że ocaliliśmy co najmniej 20 tysięcy istnień ludzkich – mówił szef rządu, zachwalając przyjętą przez jego gabinet strategię walki z wirusem SARS-CoV-2 podczas jego pierwszej fali, w tym wprowadzone wówczas w kraju obostrzenia.

Zdaniem premiera Polska dzięki polityce rządu, w tym „poważnemu traktowaniu państwa”, poradziła sobie z pandemią o wiele lepiej niż bogate kraje Unii Europejskiej.

–  Jeśli ktoś traktuje państwo poważnie, a z drugiej strony traktuje państwo jako instrument realizacji interesu społecznego, to można osiągnąć wiele. Nawet przy szczupłości środków budżetowych, bo nasze bogactwo w porównaniu do majątku zgromadzonego w krajach zachodnich jest cały czas jeszcze bardzo szczupłe, bardzo niewielkie – podkreślił Morawiecki. – Potrzebujemy tego rozwoju gospodarczego lepszego od innych przez wiele dziesiątków lat – stwierdził.

Morawiecki oświadczył również, że dla jego rządu oraz partii Jarosława Kaczyńskiego najważniejszą wartością, którą kierują się w walce z koronawirusem, jest „życie człowieka”.

– Ta wartość, wartość życia człowieka, przyświecała nam wtedy, przyświeca i dzisiaj przy kolejnych odpowiedziach, których udzielamy, kiedy chcemy znaleźć najlepszy złoty środek pomiędzy odpowiedzią na problemy w służbie zdrowia z koronawirusem i na problemy gospodarcze, które ta pandemia ze sobą niesie – oświadczył premier.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę