– Program Mieszkanie+ to program epokowy – powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Zdaniem szefa polskiego rządu w kolejnych latach liczba oddawanych do użytku mieszkań w Polsce wzrośnie do nawet 250 tysięcy rocznie.

Jak dodał Morawiecki, dzięki programowi Mieszkanie+ w ciągu 10 lat będzie można wybudować milion mieszkań więcej niż budowano do tej pory. Z wyliczeń przedstawionych przez premiera wynika, że dotychczas średnio oddawanych było 150 – 155 tysięcy mieszkań w ciągu roku.

– Mam ogromną nadzieję, że już w latach 2019 – 2020 ta liczba przekroczy 200 tysięcy rocznie, a w kolejnych latach sięgnie być może nawet 250 tysięcy mieszkań – oświadczył Mateusz Morawiecki.

W ocenie szefa rządu program Mieszkanie+ jest „epokowy” i zarazem „niezwykle skomplikowany”.

– Program wybudowania dodatkowo jednego miliona mieszkań, mnóżmy to średnio razy 250 – 300 tysięcy złotych za jedno mieszkanie, wychodzi kwota astronomiczna, kwota 250 – 300 miliardów złotych. To jest kwota sięgająca łącznych rocznych dochodów budżetowych ze wszystkich podatków, na ten rok zaplanowaliśmy 331 mld zł ze wszystkich podatków – wyjaśnił premier.

Mimo tych trudności i wysokiego kosztu realizacji programu Mieszkanie+ premier jednak wierzy w powodzenie tego przedsięwzięcia.

– Jestem przekonany, że program Mieszkanie+, z wolna jak lokomotywa, trochę szybciej niż ta lokomotywa z wiersza Tuwima, ruszy do przodu i w ciągu najbliższych 5 – 10 lat zdecydowanie zwiększymy budowaną liczbę mieszkań – zapowiedział premier Morawiecki.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę