– Ja patrzę z pewną rezerwą na tę inicjatywę polsko-amerykańską. Wolałbym, żebyśmy polskie pieniądze wydawali na polską armię, na polskich żołnierzy, niż na amerykańskich – powiedział w czwartek w RMF FM marszałek senior Sejmu Kornel Morawiecki.

Polityk Wolnych i Solidarnych skomentował w ten sposób zeszłotygodniowe zapowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy, który podczas spotkania w Waszyngtonie z prezydentem USA Donaldem Trumpem wyraził nadzieję na wspólne zbudowanie w Polsce amerykańskiej bazy wojskowej. Miałaby ona nosić nazwę „Fort Trump” i kosztować – według prezydenta Stanów Zjednoczonych – ponad dwa miliardy dolarów.

Kornel Morawiecki zapytany w RMF FM, czy budowa amerykańskiej bazy wojskowej na terenach Polski może rozdrażnić Rosjan, zaznaczył, że „każde łamanie praw międzynarodowych to jest bardzo ryzykowne, strasznie ryzykowne”.

Ojciec premiera wskazał, że nie widzi potrzeby budowania baz NATO na terytorium Polski , bo „to jest jakby szykowanie nas do wojny”.

– My się starajmy poprawić stosunki z Rosją, starajmy się nasycić ten cały układ polityki wschodniej jakąś taką pozytywną treścią, nie szukajmy zwady tutaj – zaapelował Morawiecki. – Nie jest w naszym interesie zmierzać w kierunku, w którym będzie zaostrzała się sytuacja polsko-rosyjska. Ani w rosyjskim, ani w naszym – wyjaśnił.

W ocenie marszałka seniora, „polskie elity, polskie media, polski rząd nastawiają Polaków przeciwko Rosjanom”. To samo, jego zdaniem, robi druga strona. – Rosyjskie elity, rosyjski rząd, rosyjskie media nastawiają Rosjan przeciwko Polakom – wypunktował i dodał: – Przecież to jest coś niesamowicie szkodliwego dla obu tych naszych narodów.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!