Morawiecki w rocznicę ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu: Nie ma pojednania bez pamięci i prawdy

REKLAMA

Premier Mateusz Morawiecki z okazji Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez Ukraińców na obywatelach II RP złożył kwiaty przy pomniku przy skwerze Wołyńskim w Warszawie. Zamieścił również okolicznościowy wpis na Twitterze.

Dzień pamięci ofiar ludobójstwa ukraińskiego został ustanowiony przez Sejm w 2016 roku 11 lipca w rocznicę tzw. krwawej niedzieli na Wołyniu z 1943 roku. Wówczas w około 100 miejscowościach doszło do największej fali mordów na polskiej ludności cywilnej.

REKLAMA

Według ustaleń historyków z rąk członków OUN-UPA mogło tylko tego dnia zginąć nawet 8 tysięcy Polaków.

 „Symbol zbrodni OUN-UPA na Polakach to kwiat lnu, który w tym okresie kwitł na Wołyniu. Len kwitnie zaledwie kilka godzin – tak, jak w kilka godzin 99 wsi zostało wymazanych”, odniósł się Morawiecki w mediach społecznościowych do rocznicy ukraińskiego ludobójstwa.

„Nie ma słów, które potrafiłyby opisać okrucieństwo tej zbrodni. Nie ma pojednania bez pamięci i prawdy”, podkreślił szef rządu.

REKLAMA

Kilka dni temu Instytut Pamięci Narodowej uruchomił portal zbrodniawolynska.pl z bazą polskich ofiar nacjonalistów ukraińskich.  Według niepełnych szacunków na Wołyniu zginęło około 100 Polaków.

Udostępnij: