Fot.Facebook.com/pisorgpl

– Dzisiaj proponujemy duży program obniżek podatków, które będą służyły ludziom, aby złagodzić skutki inflacji. Tak było kiedyś, gdy wdrożyliśmy tarczę antykryzysową, dzisiaj wdrażamy tarczę antyinflacyjną – zapowiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji z wicepremierem, ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem. Wszystkie działania antyinflacyjne – jak podsumował szef rządu – to koszt ok. 10 mld zł.

– Wprowadzamy obniżkę cen paliw od 20 grudnia na 5 miesięcy. Wysokość akcyzy zostanie obniżona do minimalnego dopuszczonego w UE poziomu – oświadczył Morawiecki i zadeklarował: – Od 1 stycznia do 31 maja 2022 roku paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej, wdrożymy też rozwiązania dotyczące opłaty emisyjnej.

Jak zaznaczył szef rządu, na obniżkach cen benzyny i oleju napędowego udogodnienia dla obywateli się nie skończą. Obniżki będą dotyczyły również cen gazu i prądu.

– Rząd wprowadzi obniżkę podatku VAT na gaz ziemny do 8 proc. z 23 proc. – obiecał Morawiecki. Podkreślił przy tym, że jest to ukłon w stronę tych wszystkich, którzy potrzebują wsparcia ze strony państwa i dotyczy to całego społeczeństwa.

Jednocześnie premier poinformował, że od stycznia na trzy miesiące zostanie obniżona stawka VAT na energię elektryczną, a rząd będzie wnioskował „o zmianę mechanizmu handlu certyfikatami zielonymi”.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę