– Francuski rząd planuje zakazać supermarketom i producentom niszczenia niesprzedanych artykułów nieżywnościowych – zapowiedział we wtorek premier Francji Edouard Philippe.

Władze francuskie szacują, że wartość wyrzucanych towarów przekracza 650 mln euro. Wprowadzenie zakazu ich niszczenia miałoby być działaniem w ramach walki z marnotrawstwem oraz na rzecz ochrony środowiska.

– Możemy uniknąć skandalicznego marnowania produktów i przedmiotów, które są w idealnym stanie – powiedział dziennikarzom Philippe.

Ogłaszając ten „pierwszy na świecie” plan, szef francuskiego rządu wyjaśnił, że producenci i dystrybutorzy będą musieli oddać bądź przerobić niesprzedane artykuły. Chodzi o takie towary jak ubrania, sprzęt elektroniczny czy przedmioty plastikowe.

Nowe przepisy mają wchodzić w życie stopniowo między końcem 2021 a końcem 2023 roku, uzupełniając przyjęte już w ostatnich latach zakazy wymierzone w marnowanie żywności.

Do niszczenia niesprzedanych artykułów dochodzi we Francji zarówno wśród dużych dystrybutorów, jak i luksusowych marek. Rząd zapowiada, że zmiany mają dotyczyć w szczególności sektora luksusowego.

Przedstawiciele ekskluzywnych marek obawiają się, że nowe prawo zakazujące niszczenia produktów doprowadzi do utworzenia równoległego rynku podróbek.

Tworzone obecnie przepisy mają przewidywać wyjątki dotyczące produktów, których nie można użyć po pewnym czasie, jak na przykład podkładów do makijażu czy innego rodzaju kosmetyków.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę