Rząd na czele z premierem Mateuszem Morawieckim pracuje nad zmianami w kodeksie pracy. Chodzi głównie o urlopy – jeśli nie wykorzystasz zaległego urlopu do pierwszego kwartału, to go stracisz.

Urlop, którego nie wykorzystaliśmy w poprzednim roku, będzie trzeba wykorzystać w określonym czasie. Obecnie przepisy mówią, że niewykorzystany urlop przechodzi na następny roku i można go wykorzystać do końca września. W praktyce można nawet wykorzystywać go przez cały rok.

Teraz mają nastąpić zmiany. Rząd pracuje nad nową ustawą, która ma określać konkretny termin na wykorzystanie zaległego urlopu – będzie można to zrobić do końca pierwszego kwartału następnego roku. Jeśli nie zostanie wykorzystany, to przepadnie.

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy opracowuje wiele zmian oraz rozwiązań przy okazji prac nad nowym Kodeksem Pracy. Większość trafia „do szuflady”, ale kwestia zaległych urlopów ma być podobno wdrożona w życie. Na uwagę zasługuje także zmiana, która ma dotyczyć liczby urlopów dla nowych pracowników, którzy przepracowali zaledwie rok – z 20 dni ma wzrosnąć do 26.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę