czereśnie i mszyca na liściu
fot. screen Youtube / FiBLFilm / Pixabay

Czereśnie to delikatne owoce, które są niestety narażone atak szkodników, w tym mszyc. W związku z tym warto zastosować preparat, który zadziała jak tarcza ochronna przed nimi. Poznaj przepis na niezawodny oprysk na drzewka czereśni. Powinieneś go stosować w odpowiednim terminie.

Oprysk na bazie czosnku i cebuli zabezpieczy Twoje uprawy

Masz obawy, że zapach tych warzyw pozostanie na owocach? Zupełnie niepotrzebnie. Nie będzie go wcale czuć na dojrzałych okazach. Przy czym mikstura doskonale odstrasza szkodniki, które delektują się czereśniami.

Kiedy wykonać zabieg na czereśniach?

Pierwszy oprysk należało przeprowadzić w maju, ponieważ czereśnie trzeba skropić od razu po kwitnieniu. Pora ta – zależnie od gatunku czereśni – rozkłada się od kwietnia do maja. Owoce zaczynają rozwijać się w czerwcu i lipcu, a więc wtedy, gdy całe drzewko jest narażone na atak szkodników i rozmaite choroby. W związku z tym domowy oprysk warto wykonać 2-3 razy, robiąc potem 2 tygodniową przerwę (o ile zabieg jest przeprowadzany profilaktycznie). Gdy dostrzeżesz, że w okolicy drzewek czereśni błąkają się mszyce i małe muszki, lub zaobserwujesz inne alarmujące objawy, to oprysk rób co tydzień. Zobacz, jak go wykonać.

Domowy oprysk na czereśnie z czosnku i cebuli

Według wielu ogrodników oprysk z tych 2 warzyw cebulowych działa na czereśnie lepiej niż profesjonalne środki ze sklepu. A przy okazji, w odróżnieniu od nich, jest ekologiczny i dużo tańszy. Aby go zrobić, przyszykuj 200 g czosnku i 200 g cebuli. Najpierw pokrój czosnek w drobne płatki, a potem wrzuć go do sporego pojemnika. Dodaj do warzywa 10 litrów wody i odłóż w ciemne miejsce na około 5 dni. Identycznie postępuj z cebulą – pokrój ją na cienkie plasterki, przenieś do większego naczynia i zalej wodą (10 litrów). Nie ma konieczności łączenia ze sobą tych dwóch specyfików. Eksperci twierdzą, że nawet lepiej aplikować je na drzewka osobno, robiąc to naprzemiennie.

Czytaj też: Kup w aptece i podlej róże. Efekt do pozazdroszczenia


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę