W nocy z piątku na sobotę przez Bałtyk będzie przemieszczał się niż „Heinz”. W związku z tym spodziewane są silne porywy wiatru wiejącego z prędkością 70-85 km/h, a wzdłuż wybrzeża nawet do 90-100 km/h.

Mocno powieje też w górach. W ostrzeżeniu dla portalu Wirtualna Polska synoptycy Biura Prognoz Cumulus alarmują, że w wysokich partiach gór, od Sudetów po Bieszczady, ma wiać z prędkością do 100-110 km/h.

Zagrożenie silnym wiatrem, według prognoz, ustanie dopiero w sobotę po południu. Do tego czasu musimy być jednak przygotowani na niebezpieczną w skutkach wichurę. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał już ostrzeżenia dla mieszkańców niemal całej Polski, a Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozsyła SMS-y z alertami.

Najspokojniej ma być w województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim. Dla pozostałych 14 województw zostały wydane przez IMGW ostrzeżenia o spodziewanym silnym wietrze. Najsilniejsza wichura prognozowana jest w powiatach nadmorskich województwa zachodniopomorskiego oraz wybrzeża słupskiego w województwie pomorskim. W tej części kraju wichura najbardziej da się we znaki, a porywisty wiatr może łamać drzewa i uszkadzać słupy linii energetycznych oraz niszczyć i zrywać dachy.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę