Pixabay.com

Agencja AFP, powołując się na wyniki pomiarów szwajcarskiej firmy IQAir, obsługującej platformę monitorującą jakość powietrza w skali globalnej poinformowała w środę, że najbardziej zanieczyszczonym miastem na świecie jest pakistańskie Lahaur.

Od wielu lat to 11-milionowa metropolia znajduje się w ścisłej czołówce miast z najgorszą jakością powietrza. Indeks jakości powietrza wskazuje tam 348 jednostek, podczas gdy uznawaną granicą bezpieczeństwa dla człowieka jest 300.

W ostatnich latach mieszkańcy samodzielnie doprowadzili do stworzenia oczyszczalni powietrza, a także wnosili pozwy przeciwko lokalnym władzom, które za fatalny stan powietrza oskarżają sąsiednie Indie.

Na pogorszenie się stanu powietrza w Lahaur odpowiada między innymi kumulacja spalin pochodzących z niskiej jakości oleju napędowego i dymu z wypalanych pól. Chmurom smogowym towarzyszą również niższe zimowe temperatury.

„Dzieci cierpią z powodu chorób układu oddechowego. Już nie zabieram ich na spacer” – mówi dziennikarzom robotnik Muhammad Said i apeluje do władz: „Zróbcie coś”. Sklepikarz Ikram Ahmad dodaje: „Jesteśmy biednymi ludźmi. Nie stać nas nawet na pomoc medyczną”.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!