Internetowe wydanie Rzeczpospolitej zleciło SW Research sondaż dotyczący przyszłej prezesury w Prawie i Sprawiedliwości. Ankietowym zadano pytanie: „Czy Mateusz Morawiecki powinien być następcą Jarosława Kaczyńskiego na stanowisku prezesa PiS?”. Okazuje się, że tylko co czwarta osoba chciałaby by, aby na tym fotelu zasiadł obecny prezes rady ministrów.

Jak podaje Rzeczpospolita aż 34,5 proc. zapytanych osób stwierdziło, że Morawiecki nie jest odpowiednią osobą na objęcie czołowego stanowiska w partii.

Z kolei 25,3 proc. respondentów zgadza się z taką propozycją. Osoby, które w sondażu nie zdecydowały się na podanie jednoznacznej odpowiedzi to 40,2 proc.

Wiemy też, że negatywną odpowiedź w sprawie nowej funkcji Mateusza Morawieckiego częściej udzielali mężczyźni (36 proc.). Ta oferta personalna nie przypada też od gustu osobom powyżej 50. roku życia i ankietowanym, którzy deklarowali wykształcenie zasadnicze zawodowe.

Temat przejęcia sterów w PiS narodził się, gdy światło dzienne ujrzały kłopoty zdrowotne prezesa Kaczyńskiego. Jako następców wymieniano także wcześniej Zbigniewa Ziobrę i Beatę Szydło.

Ankieta została przeprowadzona w dniach 4-5 września 2018 r. Zapytano 800 osób wybranych tak, aby były reprezentatywne dla populacji kraju po kątem miejsca zamieszkania, wielu i płci.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę