Sondaż przeprowadzony przez IBRiS dla Onetu przynosi dobre wiadomości dla polityków i sympatyków PiS. Partia Jarosława Kaczyńskiego nie tylko deklasuje rywali, ale też odnotowuje wzrost notowań. Platforma Obywatelska z kolei, po okresie odbudowywania poparcia, traci potencjalnych wyborców.

Z badania IBRiS wynika, że w sumie swoich posłów wprowadziłoby do parlamentu pięć partii. PiS w porównaniu do sondażu tej samej pracowni z maja poprawiło swoje notowania o 4,5 punktu procentowego i może liczyć na 37,8 proc. głosów. Partia Grzegorza Schetyny ma natomiast poparcie wynoszące 24,6 proc. i jest to mniej o 3 punkty procentowe niż przed miesiącem. Na podium znalazłby się jeszcze Sojusz Lewicy Demokratycznej z wynikiem 9,6 proc. Notowania SLD utrzymują się na mniej więcej stałym poziomie.

Swoich przedstawicieli do Sejmu wprowadziłby jeszcze Kukiz’15, na który deklaruje oddanie głosu 7,9 proc. respondentów. Ugrupowanie Pawła Kukiza odnotowało wzrost poparcia o 2,7 punktu procentowego. Do Sejmu dostałoby się także PSL, na które chce głosować 5,7 proc. Polaków, czyli tyle samo ile w maju.

Progu wyborczego nie przekroczyłaby Nowoczesna z poparciem 3 proc. oraz partie Razem i Wolność, na które zamierza głosować niewiele ponad 1 proc. badanych przez IBRiS.
Sondaż został przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS w dniach 21–22 czerwca 2018 roku na grupie 1100 dorosłych Polaków.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę