Spada poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości. Według sondażu przeprowadzonego w dniach 29–30 stycznia przez pracownię Kantar dla „Faktów” TVN i TVN24 w porównaniu z grudniem 2019 roku partia rządząca straciła aż 6 proc. zwolenników. Odwrotny trend odnotowała Koalicja Obywatelska, dla której aprobata wzrosła o 3 pkt. proc.

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się obecnie, to na Zjednoczoną Prawicę (a więc PiS wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem), zagłosowałoby 35 proc. ankietowanych, podczas gdy w grudniu ubiegłego roku taki wybór zadeklarowało 41 proc. badanych przez ośrodek.

Drugie miejsce zajęłaby Koalicja Obywatelska (czyli Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska i Zieloni), która cieszy się dziś 30 proc. poparciem. Miesiąc wcześniej wynosiło ono 27 proc.

O 1 punkt procentowy wzrosło też poparcie dla Lewicy, czyli wspólnej listy SLD, Wiosny i Razem, wynosi ono obecnie 13 proc.

Do Sejmu dostałyby się również PSL-Koalicja Polska oraz Konfederacja. Oba ugrupowania odnotowały – podobnie jak miesiąc wcześniej – poparcie 7 proc. wyborców.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę