Nasmaruj tym zawiasy. Twoje drzwi szybko przestaną skrzypieć

drzwi
fot. Pexels

Skrzypiące drzwi potrafią wyprowadzić niektórych z równowagi. Jak temu zaradzić? Zdradzamy kilka sprawdzonych trików, które pomogą uporać się z nieznośnym dla ucha dźwiękiem w trakcie otwierania i zamykania tego elementu wyposażenia domu. Sposoby są łatwe, więc można poradzić sobie samemu, bez wzywania fachowca.

REKLAMA

Jak poradzić sobie ze skrzypiącymi drzwiami? Domowe sposoby

Olej roślinny
Nanieś parę kropli oleju (np. rzepakowego, słonecznikowego, oliwy etc.) na zawiasy, równocześnie podkładając pod nie ręcznik papierowy lub szmatkę, aby niechcący nie zabrudzić powierzchni drzwi. Potem kilkakrotnie otwórz i zamknij drzwi, aby tłuszcz mógł całościowo się rozejść. To tyle – drzwi nie będą wydawały już żadnego dźwięku.

Pianka do golenia
To jedna ze skuteczniejszych metod. Zaaplikuj niedużą ilość pianki wzdłuż zawiasów i wetrzyj we wszelkie ich rowki. Możliwy nadmiar środka zetrzyj chusteczką higieniczną. Na koniec kilka razy otwieraj i zamykaj drzwi, aby gruntownie rozdysponować kosmetyk wewnątrz zawiasów. W razie konieczności powtarzaj zabieg do czasu, aż uzyskasz satysfakcjonujący efekt.

REKLAMA

Świeca
Aby skorzystać z tego patentu musisz wyciągnąć sworzeń, który znajduje się pomiędzy płaskimi płytkami zawiasu. Do niektórych zawiasów można użyć palców, ale zapewne będą potrzebne dłuższe szczypce. Sworzeń wyjmiesz, gdy przesuniesz go w stronę przeciwną do ruchu wskazówek zegara. Wyjęty sworzeń nasmaruj stopionym woskiem, a potem wsadź go znów w zawias.

Wazelina
Ponieważ ma właściwości oleiste, jest idealnym smarem do zawiasów drzwi. Wetrzyj w zewnętrzny fragment zawiasu odrobinę wazeliny, a potem poczekaj, aż wtopi się w jego części. Jeżeli zależy Ci na precyzyjnym wykonaniu tego zabiegu, to zdemontuj sworzeń i natrzyj go wazeliną. Potem umieść go z powrotem w zawiasie. Dzięki temu drzwi przez długi czas nie będą skrzypieć.

REKLAMA

Jak nasmarować skrzypiące zawiasy w drzwiach?

Najpierw unieś delikatnie drzwi, aby rozsunąć zawiasy. Starannie wyczyścić mechanizm z kurzu i wszelkich innych zabrudzeń, a także starego smaru. Zabezpiecz podłogę folią, aby jej przypadkiem nie zatłuścić. Nanieś środek smarujący we właściwe otwory w obydwu fragmentach zawiasów. Nadmiar smaru wytrzyj suchą ściereczką. Teraz możesz już opuścić drzwi i kilka razy nimi poruszać (otwieraj i zamykaj) – dzięki temu lepiej rozłożysz smar w zawiasach.

Czytaj też: Tak wyciszysz skrzypiące drewniane schody. Wystarczy 1 trik