REKLAMA

REKLAMA

Obecnie pensja nauczyciela, który zaczyna pracę w szkole, to 1751 zł netto. Jest to jedna z grup, która zarabia najmniej. W ostatnim czasie policjantom przed 11 listopada udało się wynegocjować podwyżki i lepsze warunki pracy. W sumie policjanci dostaną od stycznia 2019 roku 655 złotych brutto podwyżki i w roku następnym – 2020 – 500 zł podwyżki brutto.

W ślad za policjantami idą nauczyciele, którzy chcą wywalczyć dla siebie większe zarobki. Podobnie jak policjanci mają masowo korzystać ze zwolnień lekarskich w czasie przyszłorocznych matur i egzaminów ósmoklasisty. Związek Nauczycielstwa Polskiego umieścił w sieci ankietę dla nauczycieli z pytaniem, w jakiej formie gotowi są protestować. Odpowiedziało już na nią ponad 3 tysiące osób.

REKLAMA

– Na razie większość opowiedziała się za skorzystaniem ze zwolnień lekarskich w newralgicznych okresach roku szkolnego – powiedział w „Rzeczpospolitej” prezes ZNP.

– Ministerstwo Edukacji Narodowej przekonuje, że wynagrodzenia nauczycieli w ciągu niespełna dwóch lat mają wzrosnąć łącznie o 15,6 proc. To około 1000 zł podwyżki.

REKLAMA

Związek Nauczycielstwa Polskiego jest innego zdania. Po pierwszej pięcioprocentowej podwyżce od kwietnia tego roku pensje wzrosły zaledwie o 86-117 zł – można przeczytać w „Rzeczpospolitej”.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę


REKLAMA