– My nigdy nie zapowiadaliśmy 500 plus dla emerytów, więc mówienie o tym nie jest prawdą. To określenie umowne, rozbudzające uzasadnione oczekiwania – powiedział w poniedziałek w Radiu ZET szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin.

W wypowiedzi polityka PiS nie byłoby nic dziwnego, gdyby nie fakt, że jego słowa przeczą temu, co w rozmowie z „Super Expressem” ujawnił w ostatnich dniach prezes partii Jarosław Kaczyński. Mówił, że na posiedzeniach rządu trwają prace nad programem 500 plus dla emerytów. Kaczyński w wywiadzie dla „SE” zaznaczył, że za wcześnie jest na mówienie o szczegółach, ale też i jednoznacznie zapewnił, że pieniądze na świadczenia dla seniorów się znajdą.

W ocenie Jacka Sasina jednak prezes PiS niczego nie obiecywał, tylko zdradził, że „rząd pracuje nad jakimś pomysłem”, by wesprzeć emerytów.

– Nie mogę dać konkretów, bo byłoby to niepoważne i niepotrzebnie rozbudzające oczekiwania – odpowiedział Sasin zapytany przez prowadzącą rozmowę w Radiu ZET Beatę Lubecką, czy 500 plus dla emerytów mogłoby obowiązywać od 2020 roku. – Jest zbyt wcześnie na konkretne projekty. Przede wszystkim musimy mieć informacje finansowe. To musi być dobra kalkulacja. Zajmujemy się realnymi projektami, a nie spekulacjami medialnymi – wyjaśnił Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Rozbieżność między tym, co obiecywał Kaczyński, a tym, co mówił prominentny polityk PiS, jakim jest bez wątpienia Sasin, została od razu wytknięta obozowi władzy przez opozycję. „Od rana niecierpliwe oczekiwanie na kłamstwo PIS. Sasin szybko ruszył: »nigdy nie zapowiadaliśmy 500+ dla emerytów«. Chyba kasa się kończy. A tu trzy kampanie pod rząd. Biedni wyborcy!”, napisał na Twitterze Bogdan Zdrojewski, eurodeputowany PO i były minister kultury w rządzie Donalda Tuska.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę