Szef Rady Europejskiej Charles Michel poinformował na Twitterze, że na brukselskim szczycie UE doszło do porozumienia w sprawie budżetu Unii i Funduszu Odbudowy. Oznacza to, że Polska i Węgry – wbrew wcześniejszym deklaracjom – nie zawetują nowego budżetu UE. Wcześniej Bruksela zagroziła Orbanowi i Morawieckiemu, że w razie zablokowania ustawy budżetowej oba państwa zostaną wykluczone z pomocy dla gospodarek UE osłabionych przez pandemię koronawirusa.

„Mamy porozumienie w sprawie budżetu UE i pakietu naprawczego. Teraz możemy rozpocząć jego wdrażanie i odbudowę naszej gospodarki. Nasz przełomowy pakiet naprawczy przyspieszy zieloną i cyfrową transformację”, oświadczył Michel.

Jak wynika z ustaleń korespondentki radia RMF FM Katarzyny Szymańskiej-Borginon, Polska i Węgry wycofały się zawetowania nowego budżetu Unii już w środę w wyniku ultimatum Brukseli. Zagroziła ona obu państwom utworzeniem Funduszy Odbudowy dla 25 państw członkowskich UE. Byłoby to równoznaczne z brakiem pieniędzy dla Warszawy i Budapesztu.

Wbrew żądaniom Orbana i Morawieckiego  porozumienie w sprawie mechanizmu „pieniądze za praworządność” oznacza, że utrzymane zostaje uzależnienie wypłat unijnych funduszy od przestrzegania zasad państwa prawa.

Deklaracja szczytu, w której zostały zawarte wytyczne dotyczące sposobu stosowania mechanizmu praworządnościowego, ma wyłącznie znaczenie polityczne. Dokumentem prawnie wiążącym jest bowiem nadal rozporządzenie wprowadzające powiązanie unijnych funduszy z praworządnością. Mechanizm ten pozostał bez zmian, tak jak postulowała to prezydencja niemiecka.

Kompromis osiągnięty na szczycie UE oznacza, że od stycznia 2021 roku obowiązywać będzie nowy unijny budżet na lata 2021–2027. Ponadto w ciągu pierwszego półrocza przyszłego roku zostanie uruchomiony Fundusz Odbudowy, z którego środki zostaną przeznaczone na pomoc unijnym gospodarkom, które znalazły się w kryzysie w wyniku pandemii koronawirusa.

W ramach tego finansowego pakietu Polska dostanie w ciągu najbliższych siedmiu lat ponad 172 mld euro.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!