Mimo zarezerwowanych na ten cel pieniędzy w budżecie i zatwierdzonej koncepcji przebudowy nie będzie w tym roku generalnego remontu Cmentarza Orląt Lwowskich.

Według nieoficjalnych ustaleń radia RMF FM, w związku z napiętą sytuacją w relacjach między Warszawą a Kijowem rząd Mateusza Morawieckiego zdecydował się na przeprowadzenie wyłącznie prac kosmetycznych na lwowskiej nekropolii, do których potrzebna jest jedynie zgoda miejscowego konserwatora zabytków. Zamiast wcześniej planowanego gruntownego remontu cmentarza przewidziane jest uzupełnianie odpadających tynków i pomalowanie murowanych elementów. Tymczasem koncepcja przebudowy zakładała ich wymianę na lity jasny kamień. Do tego jednak niezbędne byłoby pozwolenie międzyresortowego zespołu.

Obecnie strona polska nie chce jednak o nie występować. PiS i rząd, jak dowiedzieli się reporterzy RMF FM, obawiają się bowiem otwarcia pola do kolejnego konfliktu z Ukrainą. Został on zapoczątkowany nowelizacją ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, która m.in. przewiduje karanie grzywną lub więzieniem za negowanie zbrodni ukraińskich nacjonalistów.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę