Nie kupuję gąbek. Odkryłam 10x lepszy zamiennik, nic nie kosztuje

gąbki kuchenne
fot. screen Youtube / Sponge Turkey

To irytujące, gdy co chwila musimy wywalać do kosza na śmieci kolejną gąbkę kuchenną. Najlepszym wyjściem z tej sytuacji jest korzystanie z myjki do naczyń zrobionej samodzielnie! Domowy gadżet możesz stosować nawet dłużej niż miesiąc. Ponadto zrobienie go nie będzie cię nic kosztować. Surowcem do produkcji domowego czyścika jest zbędny materiał, który być może od wielu lat zalega w twojej szafie.

REKLAMA

Używanie gąbek nie jest korzystne dla środowiska

Gąbki, w tym te do naczyń, są bardzo kłopotliwym odpadem w naszych gospodarstwach domowych. Ich częsta wymiana to nasz obowiązek – szybko stają się siedliskiem zarazków, które w kuchni są niemile widziane. Poza tym wysypiska śmieci aż toną pod osłoną starych gąbek, które mogą tam rozkładać się nawet… pół wieku.

Jak zrobić gąbkę do naczyń DIY?

Gąbka do naczyń wyprodukowana domowym sposobem posłuży ci na wiele miesięcy. Robi się ją fragmentu starej firanki. Dobrze sprawdzi się także tiul. Wystarczy odciąć pasek tkaniny (wymiary 15 cm x 80 cm) i połączyć jej oba końce za pomocą kilkunastocentymetrowej gumki bądź sznurka, tworząc z nich supeł. Następnie pasek z firanki składa się w harmonijkę, a z gumki tworzy pętelkę i dociska ją na samym środku złożonej tkaniny. Na koniec trzeba „najeżyć” tkaninę tak, by otrzymać myjkę wyglądającą, jak kwiatek. Zmywak DIY jest gotowy do pracy!

REKLAMA

Jak pielęgnować domową myjkę kuchenną?

Czyścik do naczyń DIY może pomagać ci w kuchni przez kilka miesięcy. O ile właściwie o niego zadbasz. Pamiętaj, by po każdorazowym myciu starannie go wypłukać i powiesić na sznurku, by dokładnie wysechł. W ten sposób zabezpieczysz gadżet przed drobnoustrojami. Postaraj się raz na 2 dni sparzyć go wrzącą wodą, by zwalczyć mikroorganizmy chorobotwórcze. A od czasu do czasu porządnie wypierz czyścik z firanki, np. w pralce razem z innymi rzeczami. Ustaw temperaturę 60°C.

Czytaj też: Trik z płynem do naczyń przyda się każdemu. Można sporo zaoszczędzić

REKLAMA