miód

Dr Ron Fessenden, opisuje w książce zatytułowanej: „The New Honey Revolution” prozdrowotne właściwości miodu. Autor uważa, że miód może poprawiać jakość snu, gdyż zawiera optymalną proporcję glukozy do fruktozy. Stosunek ten jest na tyle dobry, że prawdopodobnie wspomaga działanie wątroby.

Jak miód wzmacnia zdrowy sen?

Miód zaopatruje organizm przede wszystkim w glikogen wątrobowy w czasie snu. Normalna wątroba dorosłej osoby może zabezpieczyć jedynie około 75-100 g glikogenu, natomiast organizm spożytkuje około 10 g w czasie jednej godziny, z tego mózg zużywa 6,5 g, a mięsień sercowy, erytrocyty (krwinki czerwone) i nerki – 3,5 g. Jeżeli ktoś spożywa kolację o godzinie 17 i kładzie się spać o 22, wtedy, do tego czasu jego ciało wydatkuje połowę rezerw glikogenu w wątrobie, odkładając mniej niż jest to konieczne na 8 godzin odpoczynku. Miód spożyty przed snem może uzupełnić zapasy glikogenu w wątrobie, a tym samym ułatwić przetrwanie nocy jeszcze zanim mózg prześle sygnał o potrzebie wyrównania źródła energii.

Dodatkowo, jedzenie miodu prowadzi do wydzielania melatoniny w mózgu. Powoduje także nieznaczny wzrost stężenia insuliny, która pobudza wydzielanie tryptofanu. Z kolei aminokwas tryptofan przekształca się w neuroprzekaźnik zwany serotoniną. Serotonina, określana hormonem szczęścia, przemienia się w melatoninę. Melatonina – wydzielana przez szyszynkę, to hormon dobrego nastroju i snu. Może też wzmocnić układ odpornościowy i odbudować tkanki w trakcie odpoczynku. Poza tym, pomaga bardziej rześko się budzić. Co istotne, melatonina spowalnia również wyzwalanie insuliny, co sprawia, że reguluje poziom glukozy we krwi w nocy.

Podsumowując, spożywanie miodu w ilościach umiarkowanych pozwoli szybciej zasnąć oraz zapewni głęboki sen. Glukoza obecna w złotym płynie działa korzystnie na układ nerwowy. Niedawno przeprowadzone badania dowiodły, że specyfik wpływa na zmniejszenie stężenia oreksyny – neuropeptydu, który stawia nas w fazie czuwania i gotowości do namierzania potencjalnych zagrożeń.

Łyżeczka miodu dodana do mleka lub herbaty pozwoli Ci się zrelaksować i uspokoić przed zaśnięciem. Warto wspomnieć, że miód dodany do gorącego płynu utraci swoje dobroczynne właściwości, dlatego herbatę albo mleko trzeba wcześniej ostudzić i dopiero rozpuścić miód.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę