Posłowie Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk i Barbara Nowacka poinformowali w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie, że KO, mając wystarczającą mniejszość blokującą, uniemożliwi PiS-owi zmiany w konstytucji, dotyczące trybu wyboru prezydenta.

– Nic w sprawie konstytucji nie wydarzy się bez zgody Koalicji Obywatelskiej – stwierdził Tomczyk. – Nie będziemy zmieniać konstytucji z ludźmi, którzy ją depczą, niszczą i łamią – podkreślił.

– Nie negocjujemy z terrorystami, jakimi stał się w tej chwili, w politycznym znaczeniu tego słowa, PiS – powiedziała z kolei Nowacka.

Zmiany złożone w Sejmie przez klub PiS zakładają wydłużenie kadencji prezydenta Andrzeja Dudy o dwa lata, do roku 2022, i są zbieżne z wcześniejszymi propozycjami Jarosława Gowina i jego partii Porozumienie.

Posłowie przypomnieli, że z uwagi na pandemię koronawirusa, KO sprzeciwia się przeprowadzeniu wyborów prezydenckich w maju. Podkreślili równocześnie, że zgodnym z konstytucją rozwiązaniem umożliwiającym przesunięcie wyborów na bardziej bezpieczny dla zdrowia i życia Polaków termin, jest wprowadzenie stanu klęski żywiołowej.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę