Nie niszcz turkucia podjadka. Możesz na nim zarobić

turkuć podjadek
fot. screen Youtube / @user-se8hp2gj2n

Uważasz, że turkuć podjadek to największy szkodnik i trzeba się go prędko pozbyć z ogrodu, zanim narobi szkód? Owad ten ma niszczycielską naturę i nic z tym nie zrobimy, ale niektórym to wcale nie przeszkadza i są gotowi zapłacić fortunę za żywego podjadka. Okazuje się, że te stworzenia są bardzo cenione przez fanów łowienia ryb.

REKLAMA

Ogrodnicy i działkowcy prędzej dopłaciliby komuś, kto zabrałby od nich turkucia podjadka niż kupili go od kogoś. Walka z tym dużym insektem nie jest łatwa, a szkody, jakie wyrządza na działce (m.in. podgryza korzenie roślin i zjada warzywa) to dla ogrodników ogromny cios. Uprawy są osłabione i zaczynają usychać. Turkuć drąży pod glebą tunele i w nich się chowa. Jeśli nie zostanie wypędzony z ogrodu, spowoduje duże straty. Im dłużej będzie w nim przebywał, tym więcej szkód wyrządzi. Chcąc się go pozbyć, można zastosować tę metodę.

Pewnie zdziwi cię fakt, że nie każdy uważa podjadka jak szkodnika. Został owiany złą sławą, która rozeszła się po całym świecie i niemal wszystkim turkuć kojarzy się z czymś najgorszym. Podobnie jest ze wieloma innymi stworzeniami, np. ślimakami, komarami, osami czy kretami. Mimo że dla człowieka są uciążliwe, to ekosystem bez nich byłyby bardziej stratny. Turkuć podjadek żywi się larwami szkodników, które w ogrodzie sieją jeszcze większy zamęt. A w pewnym kręgu owad ten jest szczególnie doceniany z innego powodu.

REKLAMA

Zapaleni wędkarze chętnie przygarną turkucia i byliby w stanie nawet za niego zapłacić. Pewnie jesteś ciekaw, do jakich celów rybacy wykorzystują insekty. Otóż stworzenia te produkują specyficzny zapach, który dla pokaźnych ryb wydaje się bardzo interesujący i zwabione, szybko płyną w stronę wędki. Finalnie, wyprawa kończy się dla rybaków bardzo owocnie.

W Polsce turkucia można spotkać praktycznie w co drugim ogrodzie, ale pozyskanie naraz większej ilości sztuk, to nie lada wyznanie. One żyją pod ziemią i rzadko kiedy swobodnie spacerują po powierzchni. Co ciekawe, niektóre sklepy wędkarskie prowadzące sprzedaż internetową, mają w swojej ofercie podjadka. Jesteś ciekaw, ile sobie liczą? Możesz to sprawdzić.

Udostępnij: