Poczta Polska rozpoczęła właśnie kontrole płacenia abonamentu RTV. Jak poinformowano na stronie internetowej tej instytucji, „kontrole obowiązku rejestracji odbiorników RTV przeprowadzają uprawnieni pracownicy”. W praktyce oznacza to, że listonosz, który dostarcza nam na co dzień listy, może zażądać od nas okazania dowodu potwierdzającego uiszczenie opłaty abonamentowej.

Jeśli nie zarejestrowaliśmy telewizora i radia, zostanie na nas nałożona kara w wysokości 30-krotności miesięcznej opłaty, czyli 681 zł. Według oficjalnych danych w ubiegłym roku kontrolerzy ukarali za niepłacenie abonamentu 10 tys. osób, co przyniosło wpływy w wysokości 6,5 mln złotych.

Ważną informacją jest to, że listonosz, który chce sprawdzić, czy posiadamy zarejestrowany odbiornik RTV, musi okazać nam upoważnienie do wykonywania „czynności kontrolnych”. Na nasze żądanie musi nam także pokazać dowód osobisty. Możemy również nie wpuścić kontrolera do mieszkania czy domu. W tym przypadku pracownik Poczty Polski spisze odpowiedni protokół i przyjdzie do nas w innym terminie.

Obecnie obowiązkowy miesięczny abonament RTV wynosi 7 zł za radio i 22,70 zł za radio i telewizor. Opłaty mogą być niższe, jeśli zdecydujemy się na zapłacenie z góry za kilka miesięcy.

Podziel się:

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę