W niedzielę w Warszawie w wieku 87 lat zmarł znany polski reżyser, scenarzysta filmowy, telewizyjny i teatralny Jerzy Gruza. Widzowie zapamiętają go przede wszystkim jako twórcę kultowych seriali, takich jak „Wojna domowa”, w których główne role zagrali Irena Kwiatkowska, Alina Janowska, Andrzej Szczepkowski i Kazimierz Rudzki, oraz „Czterdziestolatka” z Andrzejem Kopiczyńskim, Ireną Kwiatkowską, Anną Seniuk, Romanem Kłosowskim i Leonardem Pietraszakiem. Do dziś, mimo upływu lat, pozostają one jednymi z najbardziej popularnych seriali komediowych.

O śmierci reżysera poinformowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich. W specjalnym komunikacie podkreślono, że Gruza „tworzył komedie dla publiczności, która potrafi czytać między wierszami. Zresztą żeby przemycić jakieś głębsze prawdy nie mógł postępować inaczej, ponieważ cały czas istniała cenzura. Tak było i z »Wojną domową«, i z »Czterdziestolatkiem«”, czytamy w oświadczeniu. Przytoczono również słowa reżysera, który podkreślał, że oba seriale stworzono między innymi po to, by „pokazać życie w pigułce, ale trochę je podrasować”.

Jerzy Gruza urodził się 4 kwietnia 1932 roku w Warszawie. Po ukończeniu Wydziału Reżyserii łódzkiej PWSFTViT związał się z Telewizją Polską, gdzie w latach 1955-83 tworzył programy muzyczne i rozrywkowe, w tym słynne „Poznajmy się” we współpracy m.in. z Bogumiłem Kobielą i Jackiem Federowiczem. Był również reżyserem wielu spektakli Teatru TVP.

W dorobku artystycznym reżysera znalazły się nie tylko takie niezapomniane filmy i seriale jak wyżej wymienione „Wojna domowa” i „Czterdziestolatek”.  Jest to również  kontynuacja kinowa serialu o perypetiach Karwowskiego „Motylem jestem, czyli romans czterdziestolatka”, w którym obok Anny Seniuk, Ireny Kwiatkowskiej i Andrzeja Kopiczyńskiego wystąpiła również piosenkarka Irena Jarocka. Inne znane pozycje to między innymi: „Czterdziestolatek. 20 lat później”, „Dzięcioł” z Wiesławem Gołasem w roli głównej, „Przeprowadzka”, „Alicja”, „Przyjęcie na dziesięć osób plus trzy” czy „Pierścień i róża”.

 

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę

Autor tekstu: Zuzanna Stańczyk

Redaktorka strony ShareInfo.pl | Kategorie tekstów: Polityka, Wiadomości, Zdrowie, Świat