Nie żyje Jerzy Stuhr. Wspominamy wybitny dorobek aktora

Nie żyje Jerzy Stuhr
fot. Grzegorz Gołębiowski
Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

Zmarł wybitny aktor, reżyser, dubbingowiec i wykładowca Jerzy Stuhr. Odejście z tego świata 77-letniej gwiazdy kina i teatru potwierdził dla „Onetu” jego syn, również aktor – Maciej Stuhr. Jerzy Stuhr był jednym z najbardziej znanych ikon polskiej sztuki filmowej i teatralnej. Młodsi widzowie mogli natomiast kojarzyć jego głos, który często użyczał postaciom z kultowych bajek i filmów animowanych – m.in. Osła w serii „Shrek”.

REKLAMA

Zmarł jeden z najbardziej znanych polskich aktorów, aktorów dubbingowych i reżyserów Jerzy Stuhr.

Jerzy Stuhr dał poznać się szerokiej publiczności w latach 70. ubiegłego wieku, kiedy to współprowadził programy telewizyjne z cyklu „Spotkanie z Balladą”.

REKLAMA

W późniejszych latach aktor wystąpił w kilku filmach kultowego polskiego reżysera Krzysztofa Kieślowskiego – m.in. „Spokój” (1976), „Dekalog: Dziesięć” (1988) i „Biały” (1993).

Jerzy Stuhr rozbawiał całą Polskę do łez w ponadczasowych komediach Juliusza Machulskiego „Kingsajz”, „Seksmisja” oraz „Kiler” i „Kiler-ów 2-óch”.

Realizował się nie tylko jako aktor, ale także jako reżyser. Sam stanął za kamerą na planach filmów „Spisu cudzołożnic”, „Pogody na jutro”, „Korowodu” czy „Obywatela”.

REKLAMA

Zmarł Jerzy Stuhr. Słynny reżyser, aktor filmowy i teatralny odszedł w wieku 77 lat

Nie można zapomnieć o wielu kreacjach dubbingowych Jerzego Stuhra, w których – choć wizualnie nie występował – potrafił oczarować widza samym głosem. Od razu nasuwa się przykład filmowego Osła z serii „Shrek”, któremu artysta podkładał głos.

Zanim zajął się aktorstwem, Jerzy Stuhr studiował polonistykę. Później ukończył studia na Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Nie można zapominać, że zanim aktor dał się poznać na szerokim ekranie, robił furorę na deskach Narodowego Starego Teatru. Wystąpił m.in. w „Biesach”, „Nocy listopadowej”, słynnych „Dziadach” Konrada Swinarskiego. Przez lata grał też swój monodram „Kontrabasista” – przypomina „Fakt”.

Śmierć Jerzego Stuhra potwierdził we wtorek, 9 lipca, dla „Onetu” syn aktora – Maciej Stuhr, który również jest aktorem. Jerzy Stuhr odszedł w wieku 77 lat.

Udostępnij: