W niedzielę w wieku 70 lat zmarł wybitny filozof i kierownik Katedry Metafizyki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ks. prof. Andrzej Maryniarczyk SDB. Duchowny, który z uczelnią był związany od 1985 roku, był zakażony koronawirusem. Zmarł w szpitalu pod respiratorem.

O śmierci ks. Maryniarczyka poinformowały na Facebooku władze KUL. „Z wielkim żalem informujemy, że dziś odszedł do Pana ks. prof. dr hab. Andrzej Maryniarczyk SDB, wybitny filozof i kierownik Katedry Metafizyki KUL. Modlimy się w jego intencji”, napisano w komunikacie.

Ks. prof. Maryniarczyk był wieloletnim współpracownikiem nieżyjącego wybitnego filozofa i przez pięć kadencji (w latach 1970–1983) rektora KUL. o. prof. Mieczysława Alberta Krąpca OP, twórcy lubelskiej szkoły filozoficznej, określanego jako „odnowiciela filozofii klasycznej”. Ks. Maryniarczyk – jako redaktor naczelny – współtworzył z o. Krąpcem IX-tomową „Powszechną Encyklopedię Filozofii”, której poszczególne tomy ukazywały się w latach 2000–2009. To wyjątkowe i niemające odpowiednika w świecie dzieło ma obecnie zostać po wielu latach starań, dzięki wsparciu finansowemu z Ministerstwa Edukacji, przetłumaczone na język angielski.

Ks. Maryniarczyk był przez cały czas swojej działalności naukowej propagatorem myśli filozoficznej o. Krąpca, a kierowane przez niego wydawnictwo św. Tomasza z Akwinu opublikowało wszystkie książki tego wybitnego filozofa.

Duchownego we wzruszającym wpisie pożegnał między innymi Arkadiusz Robaczewski, prezes Centrum Kultury i Tradycji Wiedeń 1683. „Mnie nie sposób cokolwiek napisać w tej chwili. Jest ból”, napisał na Facebooku. „Góralskiej krzepy, ale łagodnego usposobienia ksiądz profesor był zawsze spokojny i uśmiechnięty (…). Chorujący na koronawirusa znalazł się pod respiratorem, spod którego już nie wyszedł. Świeć Panie nad jego przezacną duszą”, napisał.

Nawiązując do współpracy ks. Maryniarczyka z o. Krąpcem, Robaczewski podkreślił, że „o ile o. prof. Krąpiec był błyskotliwym filozoficznym geniuszem, o tyle ks. prof. Andrzej Maryniarczyk tytanem mrówczej pracy. Od obu słyszeliśmy o transcendentaliach, abstrakcji i separacji oraz uniesprzecznianiu. Znakomicie się uzupełniali”.

***

Ks. Andrzej Maryniarczyk urodził się w 1950 roku w Witowie na Podhalu. W 1970 roku podjął studia z zakresu filozofii i teologii w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Salezjańskiego w Krakowie, a w latach 1976–1979 studiował filozofię na KUL.

W latach 1980–1987 ks. Maryniarczyk pełnił funkcję wicerektora i kierownika studiów w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Salezjańskiego w Krakowie. Od 1985 do 1987 prowadził wykłady zlecone na KUL, którego pracownikiem etatowym został w 1987 roku, obejmując w 1995 roku stanowisko profesora nadzwyczajnego.

Począwszy od 1996 roku ks. Maryniarczyk kierował Katedrą Metafizyki, która rok później została przekształcona w Zakład Metafizyki. W 1999 roku objął stanowisko kierownika Sekcji Filozofii Teoretycznej KUL.

W 2008 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za zasługi w pracy naukowo-dydaktycznej oraz za działalność organizacyjną i społeczną.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!