fot. Godot13 | CC BY-SA 4.0

Niecodzienne nieporozumienie na szczytach rosyjskiej polityki. Zmarł Władimir Żyrinowski, lider nacjonalistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (LPDR) – poinformował w środę przewodniczący Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin. Wołodin powiedział, że Żyrinowski zmarł po długiej, ciężkiej chorobie. Z kolei partia Żyrinowskiego… twierdzi, że ich lider żyje!

„Bystry, utalentowany polityk. Człowiek, który dogłębnie rozumiał, jak działa świat i wiele przewidział. Lider frakcji LDPR w Dumie Państwowej. Zawsze był w centrum wydarzeń” – napisał Wiaczesław Wołodin w kanale Telegram, cytowany przez „Polsat News”.

Tymczasem frakcja LDPR jest innego zdania – członkowie ugrupowania twierdzą, że Żyrinowski żyje i „czekają na pełne wyzdrowienie”. Wyrazili także oburzenie rzekomo fałszywymi informacjami o śmierci lidera ich formacji. We wpisie na Twitterze zaproponowali „wprowadzenie odpowiedzialności karnej za rozpowszechnianie świadomie nieprawdziwych informacji o stanie zdrowia liderów partii”. W odpowiedzi na pytanie o stan zdrowia Żyrinowskiego odpisano, że lider partii wciąż żyje. „Czekamy na pełne wyzdrowienie” – dodano.

Jak stwierdza agencja Reuters – 75-letni Żyrinowski był znany z prowokacyjnych i antyzachodnich wystąpień, które przez ponad trzy dekady zapewniały mu popularność w Rosji.

Partia rosyjskich nacjonalistów i populistów

Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji (LDPR) to nacjonalistyczne, populistyczne ugrupowanie, założone przez Władimira Żyrinowskiego w 1989 roku. Partia jest uważana za współpracującą z władzami na Kremlu, które kontroluje Władimir Putin.

Sama LDPR określa się jako proreformatorska, demokratyczna i centrowa. Na zachodzie jest postrzegana jednak, jako nieliberalna, radykalnie prawicowa i lewicowa gospodarczo.

Według zarzutów z początku lat 90., partia ta miała być finansowana przez Borysa Jelcyna, późniejszego prezydenta Federacji Rosyjskiej.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę