fot. Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic / commons.wikimedia.org

Nie żyje uwielbiany przez widzów serialowy Paździoch ze „Świata według Kiepskich”. Aktor zmarł w wieku 88 lat. Informację o jego śmierci przekazał Polsat News.

Ryszard Kotys urodził się 20 marca 1932 r. w Mniowie. Ukończył Wyższą Szkołę Aktorską w Krakowie, a debiutował na deskach Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Przez kolejne lata występował na deskach teatrów w takiej kolejności: Wybrzeże w Gdańsku, Teatrze Polskim we Wrocławiu, Teatrze Ludowym w Nowej Hucie, Teatrze Ziemi Krakowskiej w Tarnowie, Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu i w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi, w którym to podjął wyzwanie reżyserii spektakli.

Kotys nie grał jedynie w rolach teatralnych. Przez długi okres czasu występował w telewizyjnych i kinowych produkcjach. Przez 60 lat kariery zagrał 40 ról serialowych i niemal 150 w filmach fabularnych (głównie kreatur i „typków spod ciemnej gwiazdy”). Od 1999 r. grał rolę Mariana Paździocha w serialu „Świat według Kiepskich”.

Ryszard Kotys dostał wiele nagród i wyróżnień. W 1963 r. otrzymał wyróżnienie na IV Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych we Wrocławiu za rolę Macieja w „Kondukcie”. W 1982 r. mógł pochwalić się nagrodą za najlepszą rolę epizodyczną w sztuce „Po Hamlecie” Jerzego Żurka. Rok 1998 to Nagroda Artystyczna Wojewody Łódzkiego. Natomiast rok później otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski na 110-leciu Teatru Jaracza w Łodzi. Kotys należał do Partii Dobrego Humoru.

Rok temu w mediach pojawiły się informacje o złym stanie zdrowia aktora. Ryszard Kotys skarżył się na zaniki pamięci, wcześniej chorował na bardzo poważne zapalenie płuc. Postanowił wtedy, że nie chce opuszczać serialu. Praca była dla niego najlepszym lekiem.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę

Autor tekstu: ShareInfo.pl

Wydawca strony ShareInfo.pl | Kategoria ogólna