fot. Pixabay

Jak przekazał „Gazecie Wyborczej” syn zmarłego – nie żyje jeden z najwybitniejszych polskich aktorów. Jerzy Trela zmarł w wieku 80 lat. W swoim dorobku dołożył rękę do powstawania dzieł teatralnych, telewizyjnych i kinowych. Był jednym ze współtwórców Krakowskiego Teatru Scena STU. Był również profesorem – wykładał na PWST w Krakowie.

„Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że dzisiaj zmarł Jerzy Trela – wspaniały aktor, cudowny człowiek, legenda teatru polskiego – nasz kolega” – napisali przedstawiciele Starego Teatru w mediach społecznościowych. „Każde słowa wydają się w tej chwili niewystarczające. Łączymy się w bólu z Rodziną i Bliskimi”.

Nagłą wiadomość o śmierci aktora potwierdziła także Agnieszka Ponikiewska z działu PR Narodowego Starego Teatru w Krakowie.

„Jerzy Trela zmarł w niedzielę w Krakowie w wieku 80 lat” – poinformowała Ponikiewska.

„Mój i nasz ukochany rektor”

„Odszedł mój i nasz ukochany rektor, bo tak poznałam Jerzego. Wielkiej dobroci i skromności człowiek, kochający studentów, choćby nie wiem jak byli „niegrzeczni”, choćby nie wiem jak dawali w kość” – powiedziała w niedzielę Dorota Segda, aktorka i rektor Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, cytowana przez „Polsat News”.

Jak podkreśliła, Jerzy Trela był niezwykle wyrozumiały i dobry – „to takie cechy, których się nie zapomina”.

„Ta jego skromność, pomimo tego, że był już za życia legendą polskiego teatru, taką skałą, której nie da się zastąpić” – dodała rektor AST.

O wielkości aktora wołają także zza grobu. Jerzy Bińczycki jeszcze przed śmiercią w 1998 roku mówił o Treli, że „jest dotknięty palcem Bożym”.

„Trela to zjawisko […] to człowiek dotknięty palcem Bożym, nieświadomy wartości swego talentu. Korzysta z niego podobnie jak Aztekowie, którzy złota używali do wyrobu najprostszych narzędzi. Jest szalenie skromny i pokorny. Jurek to zwyczajność przy nadzwyczajności” – powiedział przed laty o Jerzym Treli zmarły w 1998 r. aktor Jerzy Bińczycki.

Jerzy Trela urodził się 14 marca 1942 roku, w 1969 roku ukończył Wydział Aktorski krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Jeszcze w trakcie studiów zadebiutował na małym ekranie w serialu telewizyjnym „Stawka większa niż życie”.

Podziel się:

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę