Nie żyje znany dziennikarz. Jako pierwszy Polak dokonał niemożliwego

nie żyje
fot. Pixabay

Zmarł znany dziennikarz i podróżnik, pierwszy Polak, który dotarł na sześć kontynentów – o czym poinformowała PAP jego córka. Ryszard Badowski był ucieleśnieniem człowieka orkiestry – zajmował się dziennikarstwem, tworzeniem filmów oraz fotografią. Stworzył także program popularnonaukowy „Klub Sześciu Kontynentów”, emitowany w Telewizji Polskiej w latach 1969-88.

REKLAMA

Ryszard Badowski urodził się w Pabianicach, w 1930 roku. Z dziennikarstwem był związany od najmłodszych lat. Jako 16-latek debiutował, jako korespondent amerykańskich gazet – Cleveland Press oraz polonijnego „Dziennika dla Wszystkich”. Korespondował także dla polskich mediów w PRL. Od 1949 roku był korespondentem „Głosu Robotniczego”. Dla gazety pisał teksty z bieżącymi informacjami z Kuby, NRD i ZSRR.

W 1965 roku – na pokładzie lodołamacza „Lenin” – wziął udział w wyprawie na arktyczną wyspę Dikson. Na drugiej półkuli znalazł się w 1976, kiedy dotarł na Antarktydę, a potem do Australii i Oceanii. Wtedy też stał się pierwszym Polakiem, który odwiedził 6 kontynentów.

REKLAMA

Za komuny umilał Polakom czas, prowadząc autorskie programy telewizyjne, jak „Klub sześciu kontynentów”, „Popołudnie przygody i podróży”, „Wieczór przygody i podróży”, czy „Pieprz i Wanilia”. W 1975 roku zdawał sprawozdanie z lotu Sojuz-Apollo oraz lotu pierwszego polskiego kosmonauty – Mirosława Hermaszewskiego.

Podziel się: