Pixabay.com

Wraz z nadejściem kalendarzowej i meteorologicznej zimy zbliża się dzień, w którym dochodzi do przestawienia zegarków i zmiany czasu z letniego na zimowy. Warto przypomnieć sobie, kiedy i dlaczego to się dzieje.

Każdego roku do zmiany czasu z letniego na zimowy dochodzi z soboty na niedzielę w ostatni weekend miesiąca. W tym roku przestawiamy zegarki w nocy z 30 na 31 października. Wówczas musimy przestawić wskazówki z godziny 3:00 na 2:00.

W praktyce oznacza to rzecz jasna, że dzięki temu zyskamy dodatkową godzinę snu. Odwrotna sytuacja, czyli przesunięcie wskazówek zegarów nastąpi w marcu 2022 roku, kiedy to będziemy przestawiać czas na letni.

Przestawianie zegarków ma służyć przede wszystkim lepszemu wykorzystaniu światła dziennego. Wadą tego rozwiązania jest m.in. konieczność dokonywania zmian w transporcie publicznym, a także zmianę czasu spania.

Przed trzema laty Unia Europejska przeprowadziła ankietę, w której zapytała mieszkańców o zasadność zmiany czasu. Większość respondentów wyraziła niechęć wobec dalszego przestawiania zegarków.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę